Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Blokady alkoholowe mogą ratować życie - zwierzenia kierowców

Utworzona: 2023-01-29


Takiego zdania jest Antonio Avenoso, dyrektor wykonawczy Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, jak również kierowcy, którzy ich używają.

Około jedna czwarta wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi w Europie wiąże się z jazdą pod wpływem alkoholu. Blokada alkoholowa wymaga od kierowcy poddania się badaniu alkomatem przed uruchomieniem pojazdu. W przypadku pozytywnego wyniku testu, kierowca nie może uruchomić pojazdu. Od lipca 2022 r. wszystkie nowe typy pojazdów wprowadzane na rynek UE muszą mieć możliwość zamontowania takiego urządzenia, o czym przeczytacie ➡ Zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodów.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu informuje, że w kilku krajach europejskich, w tym w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Litwie, Polsce i Szwecji kierowcy skazani za jazdę pod wpływem alkoholu mogą wybrać blokadę alkoholową zamiast zakazu prowadzenia pojazdów.

Krótkometrażowy film zaprezentowany przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu przedstawia przydatność blokad alkoholowych w zapobieganiu jeździe pod wpływem alkoholu. Przedstawia on dwóch uczestników belgijskiego programu odwykowego, którzy opowiadają o tym, jak stosowanie blokady alkoholowej zmieniło ich stosunek do alkoholu i pomogło im przestać prowadzić pod wpływem alkoholu.Blokady alkoholowe mogą przyczynić się do eliminacji wypadków śmiertelnych w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu. Film pokazuje, jak ludzie korzystający z tych urządzeń mogą zachować kontrolę nad swoim życiem, pozostać w pracy i utrzymywać relacje rodzinne. W połączeniu z poradnictwem psychologicznym, monitorowaniem i informacją zwrotną, tak jak ma to miejsce w Belgii, blokady alkoholowe nie tylko ratują życie potencjalnych ofiar, ale także zmieniają życie tych, którzy ich używają skomentował Antonio Avenoso, dyrektor wykonawczy Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu.
ETSC zwraca się z apelem o montowane blokad alkoholowych jako standardowego wyposażenia w pojazdach użytkowych w UE oraz do wprowadzenia programów rehabilitacji opartych na korzystaniu z blokady alkoholowej w większej liczbie krajów.

Źródło: ETSC
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels