Odpowiedź na tak postawione pytanie należy zacząć od stwierdzenia, że osoba, która w czasie urlopu nadal chce jeździć ciężarówką, bardzo mu się kochać swoją pracę. A teraz na poważnie...
W czasie urlopu wypoczynkowego pracownik może robić wszystko to, na co ma ochotę, będąc z dala od wszelkich zadań służbowych. Jeżeli zatem ma ochotę w tym czasie jeździć samochodami ciężarowymi - na przykład w celach rekreacyjnych, bądź w celu zaspokojenia prywatnych potrzeb - to nic nie stoi temu na przeszkodzie. Sprawą oczywistą jest, że charakter przewozu nie będzie budził żadnych wątpliwości i nie będzie miał żadnego komercyjnego wydźwięku. Należy tylko zwrócić uwagę na dopuszczalną masę całkowitą pojazdu bądź zespołu pojazdów i związane z tym wyłączenie z obowiązku używania tachografu, bowiem dotyczy ono jedynie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 7,5 tony.
Jeżeli w pytaniu czytelnika zawarto stwierdzenie o zamiarze używania karty do tachografu, rozumieć należy, że czytelnik chciałby używać jednak w celach prywatnych samochodu o DMC większej niż 7,5 tony i w tym przypadku użycie tachografu jest jak najbardziej uzasadnione, a wręcz konieczne. Chcąc wykorzystywać do tych celów samochód wypożyczony z firmy transportowej, należy jednak zadbać o transparentność tej formy użytkowania pojazdu. W firmie transportowej powinien (choć nie jest to prawnym wymogiem) znaleźć się dokument, z którego będą wynikały zasady użytkowania tego pojazdu. Dokument ten może być istotnym argumentem podczas kontroli prowadzonej w siedzibie przedsiębiorcy, rozwiewającym powstające na tym tle wątpliwości.
Autor: BOTM
Utworzona: 2023-01-14