Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ciągnik z zasięgiem do 640 km
Utworzona: 2022-11-24

To ważne osiągnięcie w dziedzinie elektromobilności, dzięki któremu ciężki transport dalekobieżny przestaje być domeną zarezerwowaną dla pojazdów z silnikami spalinowymi lub ogniwami paliwowymi.

Szwajcarska firma Designwerk to pierwszy producent, który wprowadził na rynek elektryczny ciągnik siodłowy z akumulatorem o pojemności 1000 kWh. Wyższa efektywność energetyczna akumulatora wyraźnie wyróżnia się w porównaniu z olejem napędowym, wodorem czy paliwem syntetycznym. Pojazd z baterią o pojemności jednej megawatogodziny powinien być szczególnie atrakcyjny dla firm zajmujących się transportem dalekobieżnym. Zalety takie jak jazda bezemisyjna, dotacje oraz długoterminowy dodatni bilans kosztów w porównaniu z konwencjonalnymi napędami przekonują coraz więcej klientów z sektora TSL do korzystania z napędu elektrycznego.

Z 1000 kWh całkowitej pojemności do faktycznego użytkowania dostępnych jest 864 kWh - reszta jest zachowywana, aby wydłużyć trwałość baterii. Z pełnym ładunkiem (DMC 42 t) pojazd pokonuje dystans 576 km na jednym ładowaniu. W zależności od obciążenia i profilu trasy, możliwy do osiągnięcia jest zasięg do 640 km.

Dzięki dużej pojemności akumulatorów efektywność energetyczna ciągników elektrycznych jest jeszcze bardziej widoczna. W tym przypadku pojazd elektryczny zużywa o 52% mniej energii niż odpowiednik z silnikiem Diesla powiedział Tobias Wülser, założyciel i członek zarządu firmy Designwerk.
Przy średnim przebiegu 120 tys. km rocznie i korzystaniu ze szwajcarskiego miksu elektrycznego możliwe jest ograniczenie emisji CO2 o 74% przez cały okres użytkowania pojazdu.

Ponieważ akumulatory zostały umieszczone za kabiną, w wyniku czego podwozie jest dłuższe o 1 metr, ciągnik nadaje się szczególnie do użytku w Szwajcarii i krajach skandynawskich. Możliwość ładowania pojazdu prądem stałym o mocy 350 kW umożliwia pracę zmianową. Naładowanie akumulatora do poziomu 80% zajmuje około 100 minut. Wbudowane systemy akumulatorów wysokiego napięcia z technologią NMC pochodzą z własnej produkcji. Charakteryzują się modułową budową oraz w porównaniu z konkurencją dużą gęstością energii.

Ciągnik ma silnik o mocy 500 kW (680 KM), który jest połączony z samodzielnie opracowaną, 1-biegową przekładnią bez sprzęgła. Designwerk oferuje dwie wersje kabiny ciągnika z napędem 6x2: Mid i High Cab. Pierwsze pojazdy pojawią się na drogach w Szwajcarii pod koniec 2023 roku.

Źródło: Designwerk
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Intrans Przeprowadzki


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels