Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Napędzane biopaliwami. I to wszystko podczas wyścigów Formuły 1.
Utworzona: 2022-10-17

Zespół Formuły 1 Mercedes-AMG PETRONAS zakończył niedawno test polegający na wykorzystaniu biopaliw do napędu 16 ciężarówek Mercedes Actros Gigaspace podczas trzech ostatnich wyścigów europejskiego sezonu Formuły 1.

REKLAMA
W ramach dążenia do redukcji emisji CO2 i osiągnięcia zerowej emisji netto do roku 2030 r. test miał na celu sprawdzenie, o ile można zmniejszyć emisję CO2 przy użyciu biopaliw, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z zaopatrzeniem w całej Europie. Test odbył się pomiędzy Grand Prix Belgii w Spa, Grand Prix Holandii w Zandvoort i Grand Prix Włoch na torze Monza, w czasie których ciężarówki zespołu wyścigowego pokonały dystans około 1400 km. Analiza przeprowadzona po zakończeniu testu wykazała, że zastosowanie biopaliwa HVO 100 pozwoliło zmniejszyć emisję CO2 o 44 091 kg i czyli 89%.

Jedna z ciężarówek została wstępnie przetestowana i z powodzeniem zasilana biopaliwem HVO100 na trasie prowadzącej z Grand Prix Węgier z powrotem do siedziby w Brackley w Wielkiej Brytanii. Po tej podróży, 13 ciężarówek, które latem przebywały w Belgii i trzy ciężarówki z Wielkiej Brytanii, używały biopaliwa pozyskiwanego lokalnie do pokonania 300 km ze Spa do Zandvoort, a następnie 1100 km z Zandvoort do Monzy, przy czym tylko ostatnie 20 km wymagało użycia oleju napędowego ze względu na problemy z dostępnością biopaliw.


Paliwo z hydrorafinowanego oleju roślinnego (HVO 100) jest produktem w 100% wolnym od paliw kopalnych, otrzymywanym z olejów roślinnych, olejów odpadowych i tłuszczów. Zastosowanie HVO100 może znacznie zmniejszyć emisje CO2 i wpływ transportu towarowego na lokalną jakość powietrza poprzez zmniejszenie emisji NOx i cząstek stałych.

Bioenergia stanowi obecnie około jedną dziesiątą całkowitego światowego zaopatrzenia w energię pierwotną, a prognozuje się, że do 2026 r. zapotrzebowanie na biopaliwa wzrośnie o 28%. Biopaliwa są już wykorzystywane w sportach motorowych, a Formuła 1 wprowadziła w tym roku obowiązek stosowanie biopaliw E10 w samochodach wyścigowych, stawiając sobie ambitny cel całkowitego przejścia na zrównoważone paliwo od roku 2026.

Źródło: Mercedes-Benz Trucks
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Colian Logistic sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels