Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Z fabryki do fabryki z zerową emisją
Utworzona: 2022-09-16

Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie wdrożenia zeroemisyjnego transportu ciężkiego pomiędzy dwoma zakładami produkcyjnymi w zachodniej Polsce.

IKEA wprowadzi ciężkie samochody ciężarowe Volvo Trucks z napędem elektrycznym do obsługi wewnętrznych przepływów transportowych w dwóch swoich fabrykach w zachodniej Polsce, które będą obsługiwane przez Grupę Raben. Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji przewozowych na dużą skalę w większej sieci transportowej.

Informacje na temat dostawy pojazdów Volvo FM Electric do fabryki IKEA w Zbąszynku zostały upublicznione podczas Kongresu Nowej Mobilności. W trakcie wydarzenia został także zaprezentowany ciągnik, który zasili flotę firmy Raben. Była to pierwsza w Polsce prezentacja ciągnika elektrycznego, który zostanie zarejestrowany jeszcze we wrześniu tego roku.

IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych, zlecającym na całym świecie ponad 2 miliony przesyłek rocznie. Elektryfikacja pojazdów ciężarowych ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez firmę strategicznego celu klimatycznego, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych podczas transportu produktów o 70% w przeliczeniu na pojedynczą przesyłkę - w porównaniu z rokiem bazowym 2017 (z wyłączeniem dostaw ostatniej mili do klientów).

Firmy IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben połączyły siły w Polsce, aby skierować na trasy ciężarówki Volvo FM Electric. Pojazdy będą wykorzystywane do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami producenta mebli, położonymi w odległości 14 km od siebie, w Zbąszynku i Babimoście w zachodniej Polsce. Pojazdy będą ładowane w zakładach produkcyjnych za pomocą odnawialnej energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Pierwszy "elektryk" rozpocznie pracę jesienią, a plan zakłada rozbudowę floty w oparciu o wnioski z pilotażu.

Z przyjemnością ogłaszamy współpracę, która ma na celu przyspieszenie naszego przejścia na bardziej zrównoważony transport drogowy. Ten projekt umożliwi nam zbadanie i poznanie wyzwań i możliwości we wdrażaniu operacji transportu elektrycznego na duża skalę oraz współzależności w większej sieci transportowej
- wyjaśniła Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor zarządzający IKEA Industry Zbąszynek.

Zarówno IKEA, jak i Raben mają ambitne cele klimatyczne, podobnie jak Volvo. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń i stanowi dobrą podstawę do rozszerzenia współpracy w przyszłości
- zauważył Robert Grozdanovski, SVP Europe Central East & East w Volvo Trucks.
Dla Grupy Raben jest to pierwszy krok w procesie dekarbonizacji naszej własnej floty, zmierzający do realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2, zatwierdzonych niedawno przez ekspertów Science Based Targets (SBTi). Jesteśmy jedną z pierwszych firm logistycznych w Europie, która podjęła ambitne wyzwanie wprowadzenia do floty elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą
- podkreślił Piotr Banasiak, dyrektor zarządzający Raben Transport.
Volvo Trucks ma 6 modeli elektrycznych pojazdów w produkcji seryjnej na całym świecie - to najszersza linia elektrycznych ciężarówek w branży. Celem firmy jest, aby do 2030 roku połowę sprzedawanych samochodów ciężarowych stanowiły pojazdy z napędem elektrycznym.

Źródło: Volvo Trucks
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Intrans Przeprowadzki


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels