Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Przetrwa ten, kto potrafi liczyć

Utworzona: 2020-02-03


Polską branżę TSL czekają zmiany, które mogą mieć wpływ na wynik finansowy osiągany zwłaszcza przez małe firmy transportowe. Koszty działalności będą rosły m.in. z powodu zmian prawnych związanych z Pakietem Mobilności, podwyżek opłat drogowych w wielu krajach czy też braku kierowców, a tym samym ich większych oczekiwań. To wszystko powoduje, że firmy mniej zarabiają.

Firma spedycyjna, która jest specjalistą w swojej dziedzinie i zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, daje przewoźnikowi gwarancję całorocznej pracy. Niezależnie od tego, do jakiego kraju realizowany jest transport i jaka jest jego specyfika, spedytor dzięki swojemu doświadczeniu, dobrej organizacji, znajomości kwestii prawnych oraz sieci sprawdzonych kontaktów jest w stanie tak zaplanować pracę przewoźnika, aby zoptymalizować liczbę "pustych" kilometrów i zapewnić uzyskanie odpowiedniej rentowności. Wspieranie przewoźników, z którymi nawiązano współpracę to dewiza spółki TBX.

Dobra firma spedycyjna utrzymuje stałą współpracę z przewoźnikami i wspiera ich w prowadzeniu działalności transportowej, m.in. pomaga w analizie kosztów i ocenie przebiegu procesu przewozu, rozlicza się z podwykonawcami w terminie, zapewnia im utrzymanie ciągłości pracy oraz wspólny rozwój
– podkreśla Marcin Jeziorski, prezes spółki TBX.
Decydując się na współpracę ze spedycją, nie można oceniać oferty w oparciu o jedną wartość. Magiczna cena, proponowana stawka za kilometr bez dodatkowego komentarza nie pozwala na rzetelne porównanie ofert. To co w pierwszym kontakcie wydaje się lepszą ofertą nie zawsze nią jest. Przewoźnicy powinni mieć zawsze na uwadze, że oferta z wyższą stawką za kilometr po głębszej analizie może się okazać mniej atrakcyjną.

Wnikliwa ocena oferty współpracy powinna przynieść odpowiedzi na podstawowe pytania. Czy kilometry liczone są z mapy przeznaczonej dla firm z branży transportu ciężkiego? Które kilometry obejmuje stawka? Jeśli są to kilometry tzw. ładowne, to co z podjazdami pod załadunek pomiędzy poszczególnymi zleceniami? To ważne kwestie - przewoźnik bowiem musi precyzyjnie ocenić, na jakie wynagrodzenie może liczyć w ramach określonych warunków współpracy. Powinien mieć pewność, że uzyskane przychody pokryją poniesione koszty i pozostawią niezbędną nadwyżkę, którą będzie można przeznaczyć na rozwój działalności.


Ważne jest również, aby w okresie całej współpracy kontrolować realizowaną pracę dbając o to, aby była zgodna z warunkami zawartymi w umowie. Podstawą do ewentualnych rozmów stanowi przygotowanie, samodzielnie prowadzony rejestr kilometrów i wskazanie odcinków, dla których spedycja błędnie rozliczyła przejazd.

Nowoczesna technika i systemy zarządzania flotą umożliwiają współpracę ze spedycją w pełni transparenty sposób. Za pomocą urządzeń mobilnych można przesłać na telefon kierowcy korytarz trasy i kontrolować zgodność przejazdu z trasą jaką wyznaczył spedytor. W ten sposób eliminuje się ewentualne rozbieżności kilometrów z karty drogowej z tymi zleconymi.

Dobrym rozwiązaniem, z punktu widzenia monitorowania dyspozycji i okresu rozliczeniowego, jest opracowanie przejrzystego raportu zrealizowanej pracy. Powinien on zawierać istotne informacje, takie jak liczba kilometrów pustych/pełnych oraz status rozliczenia dokumentów.

W sytuacji kiedy wynik finansowy jest zależny od liczby przejechanych kilometrów oraz stawki z nią związanej, niezbędna jest analiza prowadzonej działalności. W czasach kiedy rentowność transportu znacznie spadła konieczna stała się wnikliwa analiza kosztów oraz ich optymalizacja. Umiejętność wyciągania wniosków z tego co się powiodło oraz poniesionych porażek może okazać się kluczowa dla dalszego funkcjonowania firmy.

Aby jeszcze bardziej wesprzeć małe firmy transportowe, z którymi już współpracujemy oraz te, które będą chciały z nami współpracować w przyszłości przygotowujemy szkolenie praktyczne z rozliczania kosztów. To będzie kompendium wiedzy teoretycznej, z której mali przedsiębiorcy będą mogli skorzystać. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej tbxlogistics.com oraz do kontaktu z nami
– zachęca Marcin Jeziorski.

Dołącz do nas
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels