Porady i przykłady
Zakładanie łańcuchów w mrozie i w śniegu nie jest prostym zadaniem. Szczególnie, jeśli wykonujemy je w takich warunkach po raz pierwszy w życiu. W tym odcinku lista praktycznych porad dotyczących zakładania łańcuchów w trudnych warunkach.
Dużą zmianą jest wprowadzenie możliwości wypłacania należności w ramach zwrotu za korzystanie z urządzeń sanitarnych - bez podatku i bez ZUS. Zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy pełnej kwoty, natomiast zwolnienie od ZUS dotyczy tylko przychodu wyższego niż przeciętne wynagrodzenie, czyli 6935 zł brutto - obecnie. Co ważne w tym zakresie - wartość tego zwrotu jest określana na podstawie średnich nieudokumentowanych kosztów takich usług oferowanych w ogólnodostępnych miejscach obsługi podróżnych w państwach, w których kierowca wykonuje zadania służbowe.
W przypadku tych zapisów ważne jest, że dotyczą one wyłącznie kierowców w transporcie międzynarodowych, a wynagrodzenie tych pracowników nie może być niższe niż 6935 zł brutto.
Zapisy względem zwrotu kosztów za sanitariaty bez ZUS i podatku są spójne - zarówno w Ustawie o Czasie Pracy Kierowców, jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oczywiście wymagane są zapisy w dokumentacji.
Warto mieć na uwadze, że koszty te powinny być zbieżne z realnymi średnimi kosztami za sanitariaty w państwach, po których podróżują kierowcy. Co więcej - nie może to być ryczałt czy stała kwota miesięczna, a powinny być to koszty uzależnione od realnego czasu (ilości dni) spędzonego poza granicami Polski.
Te przepisy dają możliwość pracodawcy wypłacania kierowcom zwrotu za sanitariaty, ale nie jest to obowiązek.
W tym krótkim, 4-minutowym filmie przekazujemy istotne informacje na temat podatku dochodowego od osób fizycznych w transporcie oraz kwestii delegacji dla kierowców przedsiębiorców, samozatrudnionych i osób na umowach zlecenie. Zapraszamy do krótkiego podsumowania tych kluczowych zagadnień.
0:00 | Podatek dochodowy od osób fizycznych
1:25 | Co z delegacjami dla kierowców przedsiębiorców, samozatrudnionych i na umowach zlecenie
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dokładnie liczyć dzień pobytu za granicą? To pytanie może wydawać się proste, ale sprawia rozliczającym trochę problemu.
Znajdziesz tu praktyczne wskazówki i przykłady dotyczące obliczania dni pobytu za granicą.
Nie zapomnij zasubskrybować naszego kanału i zostawić łapki w górę, jeśli film Ci pomógł. Dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi kolejnymi poradnikami. A teraz, czas rozwiązać zagadkę - jak liczyć dzień pobytu za granicą? Odpowiedź czeka na Ciebie w filmie!
Oglądnij materiał na temat nowych zasad dotyczących wirtualnych diet.
Czy wiecie, że wiele się zmienia? Dowiedzcie się wszystkiego, co musicie wiedzieć o najnowszych przepisach i regulacjach dotyczących wirtualnych diet!
Tzw. wirtualne diety przeszły niedawno pewne zmiany, które mogą mieć wpływ na sposób, w jaki rozliczanie czas pracy kierowców w transporcie międzynarodowym. W dzisiejszym filmie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i omówimy te nowości krok po kroku.
Jeśli jesteście właścicielami firm transportowych lub związani z branżą transportową, to ten film jest dla Was. Nie przegapcie go!
Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi wirtualnych diet i wielu innych ciekawych tematów związanych z branżą transportową. Dajcie nam również znać w komentarzach, co sądzicie o tych zmianach i jakie macie pytania!
Dziękuje my za uwagę i do zobaczenia w kolejnych odcinkach!
Jak często skróty myślowe zaburzają prawidłowe rozumienie przepisów? Tak jest m. in. z definicją przerwy i skrótem myślowym "kierowca pracuje 13h lub 15h".
Do kierowców zatrudnionych na umowie o pracę stosuje się przepisy Kodeksu Pracy oraz Ustawy o czasie pracy kierowców. Jest w nich mowa m. in. o przerwie 15 minut, WLICZANEJ do czasu pracy, gdy wymiar pracy w ciągu dnia przekracza 6h. Wszystko niby jasne - ale czy ten czas jest technicznie czasem pracy czy chodzi tylko o uznanie, że czas przerwy (nie wykonywania pracy) wlicza się do WYNAGRODZENIA za pracę - czyli jest płatny jak praca, ale fizyczną pracą nie jest.
Jak to wpływa na obliczanie rzeczywistej pracy?