Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Od połowy stycznia na A2 bez zatrzymywania się – rusza videotolling

Utworzona: 2025-01-14


Od 15 stycznia 2025 roku kierowcy podróżujący koncesyjnym odcinkiem A2 między Poznaniem a Koninem będą mogli skorzystać z usługi płatności elektronicznych za pośrednictwem videotollingu. To nowoczesny system poboru opłat, który wykorzystuje kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów

Bez otwierania okna pojazdu, bez konieczności podawania gotówki lub karty płatniczej – od 15 stycznia na wybranych bramkach autostradowych w Nagradowicach (181 km A2), Słupcy (228 km A2) i Lądku (238 km A2) będzie można skorzystać z automatycznego systemu opłat opartego na technologii rozpoznającej tablice rejestracyjne tj. videotollingu. Wystarczy zarejestrować swój pojazd w aplikacji Autopay i aktywować usługę. W środę, 15.01 br., godzinach porannych, będą trwały końcowe testy usługi realizowane przez operatora videotollingu (Autopay). Po ich zakończeniu, w godzinach wczesnopopołudniowych usługa zostanie włączona w aplikacji i przejazd będzie możliwy.

Videotolling to nowoczesny system poboru opłat za przejazd, który wykorzystuje kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów. Jest to system bardzo sprawny oraz efektywny ze względu na utrzymanie infrastruktury kontrolnej. Gwarantuje wysoką jakość usług oraz niezawodność przy równoczesnym zachowaniu komfortu, bezpieczeństwa i płynności przejazdu. Wdrażane przez Autostradę Wielkopolską rozwiązanie jest w pełni zgodne z europejskim standardem oraz rozwiązaniami stosowanymi przez innych koncesjonariuszy.

Wdrożenie videotollingu na koncesyjnym odcinku autostrady A2 jest wyrazem dostosowania systemu płatności za przejazd do nowoczesnych standardów i rosnących oczekiwań polskich kierowców. Usprawni to przejazd autostradą A2 pomiędzy Poznaniem a Koninem. Jesteśmy gotowi także do wdrożenia videotollingu na całym 255 km odcinku A2 między Świeckiem a Koninem, w formule wygodnej dla wszystkich kierowców, zarówno samochodów ciężarowych jak i samochodów osobowych. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury mówi Paweł Struski, członek Zarządu Autostrada Wielkopolska SA.
System elektronicznych płatności, videotolling, będzie funkcjonował na 80 km odcinku A2 między Poznaniem a Koninem. Obszar działania systemu wynika z różnic w systemach opłat obowiązujących na dwóch koncesyjnych odcinkach autostrady A2 (Świecko – Nowy Tomyśl oraz Nowy Tomyśl – Konin) oraz systemie rozliczeń ze stroną publiczną.

Na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl obowiązuje system opłat zamknięty, z którego wpływy odprowadzane są do budżetu Państwa. Natomiast odcinek Nowy Tomyśl – Konin wiąże umowa koncesyjna oparta o system opłat rzeczywistych z pełnym ryzykiem ruchu i przychodów całkowicie po stronie koncesjonariusza. Ze względu na nakładanie się obu systemów rozliczeń na odcinku PPO Nowy Tomyśl – PPO Gołuski, wprowadzenie usługi videotollingu jest możliwe tylko w miejscach poboru opłat w Nagradowicach, Lądku oraz Słupcy, czyli na zachód od Poznania tłumaczy Rafał Popowski, menedżer ds. ruchu i poboru opłat w spółce Autostrada Wielkopolska SA.
Spółka prowadzi rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury na temat możliwości wprowadzenia videotollingu na 106 km między Świeckiem a Nowym Tomyślem. Umożliwi to objęcie tym systemem wszystkich punktów poboru opłat na obu koncesyjnych odcinkach autostrady A2. Niezależnie od wprowadzenia nowej usługi przejazd autostradową obwodnicą Poznania, czyli między węzłami Poznań Zachód – Poznań Wschód pozostaje bezpłatny.

Jak działa videotolling na Autostradzie Wielkopolskiej?

1. Rejestracja pojazdu w aplikacji lub w panelu www operatora videotollingu (Autopay) – użytkownik zakłada konto w systemie Autopay i powiązuje z nim numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz aktywuje usługę. W przypadku klientów już zarejestrowanych w systemie Autopay wystarczy aktywować usługę videotollingu na A2 w aplikacji.

2. Przejazd przez specjalnie oznaczone ikoną kamery bramki autostrady – na każdym placu poboru opłat będą po 2 pasy przeznaczone wyłącznie videtollingowi i obsługujące ten system. To skrajne lewe pasy z oznakowaniem poziomym w postaci strzałek i kamery, ikoną kamery na pomarańczowym tle nad bramką oraz symbolem przekreślonego kasjera. Kamery automatycznie odczytują tablice rejestracyjne pojazdu. Aby przejechać przez te bramki, należy być użytkownikiem systemu obsługującego płatności za pośrednictwem videotollingu (np. być aktywnym użytkownikiem aplikacji Autopay)

3. Automatyczne pobranie opłaty – system obciąża konto użytkownika odpowiednią kwotą za przejazd.

UWAGA: jeśli kierowca będzie chciał skorzystać z tradycyjnych metod płatności (karta, gotówka, płatność zbliżeniowa, karta paliwowa) powinien wybrać inną bramkę niż ta oznaczona symbolem kamery na pomarańczowym tle.

Aby zarejestrować się w systemie videotolling, należy wykonać kilka prostych kroków:

1. Wybierz operatora videotollingu
Na Autostradzie Wielkopolskiej videotolling obsługiwany jest przez Autopay – najpopularniejszą w Polsce platformę, która działa także na autostradach A1 i A4 oraz płatnych odcinkach publicznych autostrad, lub przez wybrane aplikacje bankowe, np. Santander, Millenium, ING, Pekao czy Alior. Pełną listę aplikacji zewnętrznych obsługiwanych przez Autopay znajdziesz na: stronie. Należy jednak zaznaczyć, że na ten moment na odcinku A2 z videotollingu można skorzystać jedynie poprzez aplikację Autopay.

2. Zarejestruj konto w Autopay
🚩 Pobierz aplikację z App Store (iOS) lub Google Play (Android) - istnieje także możliwość zarejestrowania się z poziomu panelu www operatora videotollingu.
🚩 Zarejestruj się, podając swoje dane, w tym numer telefonu i adres e-mail.
🚩 Dodaj numer rejestracyjny pojazdu oraz dane karty płatniczej.

3. Aktywuj usługę videotollingu
Po rejestracji i dodaniu pojazdu należy aktywować usługę w aplikacji. Nie musisz posiadać urządzeń pokładowych – wystarczą zarejestrowane tablice rejestracyjne.

4. Korzystaj z videotollingu
🚩 Podczas przejazdu przez bramki A2 między Poznaniem a Koninem kamery rozpoznają tablicę rejestracyjną, a opłata zostanie pobrana automatycznie z Twojego konta.
🚩 Informacje o przejazdach i pobranych opłatach znajdziesz w aplikacji lub na stronie internetowej operatora.

5. Dodatkowe wskazówki:
🚩 Upewnij się, że masz wystarczające środki na koncie lub aktywną kartę płatniczą.
🚩 Sprawdź, czy Twój pojazd jest poprawnie zarejestrowany w systemie.

Videotolling jest wdrażany w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie działa m.in. na wybranych odcinkach autostrad, np. A1 i A4. Zapewnia bezpieczeństwo i wygodę przejazdu oraz przede wszystkim płynność ruchu – skraca czas oczekiwania i płatności na bramkach. Dodatkowo, co szczególnie ważne dla kierowców flotowych – nie wymaga posiadania dodatkowego sprzętu i umożliwia płatność także właścicielom kart paliwowych akceptowanych jako forma płatności przez operatora videotollingu.

Źródło: Autostrada Wielkopolska
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels