Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Francuscy rolnicy zapowiadają blokady

Utworzona: 2024-11-15


Krajowa Federacja Związków Przedsiębiorców Rolnych (FNSEA) poinformowała w mediach społecznościowych, że demonstracje mają się rozpocząć 18 listopada 2024 roku, wraz ze szczytem Grupy G20, podczas którego ma zostać podpisana umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Mercosur, której sprzeciwiają się rolnicy.

W związku z protestami, od 18 listopada 2024 roku mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym. Z informacji medialnych wynika, że 19 listopada 2024 roku w pobliżu granicy z Hiszpanią mogą odbyć się demonstracje rolników i może dojść do blokady punktu poboru opłat w Boulou na A9.



Umowa UE-Mercosur – negatywne stanowisko polskiego resortu rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno - spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych. Produkty z krajów Mercosur w większości nie spełniają standardów UE, w tym także wymogów zrównoważonego rozwoju, co było ważnym postulatem zgłaszanym przez Polskę na forum Unii Europejskiej. Przyjęcie umowy w obecnym kształcie, doprowadzi do wyparcia z unijnego rynku polskich i europejskich producentów na rzecz dostawców z państw członkowskich MERCOSUR.

Kontekst

Od 20 lat trwają prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami ugrupowania Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Negocjacje w sprawie komponentu handlowego zostały już w większości zakończone porozumieniem politycznym w 2019 r. Obecnie prowadzone rozmowy dotyczą zagadnień zrównoważonego rozwoju i wciąż trwają. Na ten moment nie została przedstawiona do akceptacji państw członkowskich UE całościowa i ostateczna propozycja umowy. Komisja Europejska negocjuje umowy o wolnym handlu z państwami trzecimi, mając na względzie korzyści dla rozwoju gospodarczego i eksportu krajów członkowskich UE.

Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE-Mercosur przyniesie korzyści dla UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej. Dotyczy to w szczególności produktów rolnych przetworzonych, sektora mleczarskiego (może to mieć znaczenie również dla eksportu Polski) oraz produktów objętych w UE ochroną oznaczeń geograficznych. KE zapewnia, że unijne standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności będą zachowane i rygorystycznie przestrzegane wobec importu z krajów Mercosur.

Wybrane postanowienia umowy UE-Mercosur

Umowa UE-Mercosur ma mieć charakter kompleksowy i obejmować zobowiązania w takich obszarach, jak m.in.:
👉 liberalizacja (całkowita lub częściowa) ceł w handlu wzajemnym towarami;
👉 współpraca w sprawach weterynaryjnych i fitosanitarnych;
👉 ochrona oznaczeń geograficznych;
👉 liberalizacja handlu usługami;
👉 liberalizacja dostępu do rynku zamówień publicznych;
👉 wiele innych zagadnień współpracy handlowej i gospodarczej ujętych w blisko czterdziestu rozdziałach i aneksach.

Wzajemne otwarcie rynków – na czym polega

Wzajemne otwarcie rynków ma polegać na realizacji szczegółowych harmonogramów redukcji lub zniesienia ceł w handlu wzajemnym, w tym produktami rolnymi. Dla wrażliwych towarów rolnych liberalizacja ceł ma być ograniczona do poziomu ustanowionych kontyngentów taryfowych (TRQ) o obniżonej lub zerowej stawce celnej, po przekroczeniu których będą obowiązywały stawki takie jak obecnie.

Po stronie UE niepełna liberalizacja ceł w imporcie z krajów Mercosur (ustanowienie TRQ bądź częściowa redukcja stawki celnej bez ograniczeń kwotowych) ma dotyczyć m.in. następujących towarów i grup towarowych:
👉 mięsa wołowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
👉 mięsa wieprzowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
👉 mięsa drobiowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
👉 mięsa baraniego i koziego solonego lub suszonego,;
👉 mleka i śmietany;
👉 serów;
👉 żółtek jaj i albumin;
👉 miodu;
👉 czosnku;
👉 bananów;
👉 kukurydzy i sorgo;
👉 ryżu;
👉 skrobi kukurydzianej i z manioku;
👉 cukru trzcinowego do rafinacji;
👉 syropów cukrowych i niektórych produktów przetworzonych o wysokiej 👉 zawartości cukru;
👉 słodkiej kukurydzy;
👉 wina;
👉 rumu;
👉 etanolu;
👉 produktów spożywczych dla niemowląt.

Po stronie Mercosur umowa przewiduje otwarcie trzech TRQ w imporcie towarów z UE: na niektóre produkty mleczarskie, preparaty do żywienia niemowląt oraz czosnek.

Źródło: FNSEA/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels