Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

INELO

Zmiany w taryfikatorach - nowe wykroczenia, wyższe kary i więcej punktów dla firm transportowych

Utworzona: 2024-08-04


Ustawodawcy opracowujący tabelę naruszeń w transporcie drogowym zwrócili szczególną uwagę na wykroczenia dotyczące czasu jazdy i odpoczynku kierowców. Jakich jeszcze obszarów dotyczą zmiany, które prawdopodobnie zaczną obowiązywać już za nieco ponad pół roku?

W ostatnim czasie w Dzienniku Unii Europejskiej opublikowano Dyrektywę Komisji (UE) 2024/846, która nowelizuje tabelę naruszeń w transporcie drogowym zawartą w dyrektywie 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Państwa członkowskie mają czas na wprowadzenie znowelizowanych przepisów do 14 lutego 2025 r. Zmiany dotyczą m.in. klasyfikacji naruszeń w transporcie z zakresu przekraczania czasu pracy kierowców, a także właściwego funkcjonowania i obsługi tachografów.

Jedną ze zmian w klasyfikacji naruszeń jest dodanie jako bardzo poważnego naruszenia odbieranie tygodniowego odpoczynku w pojeździe. Do tej samej kategorii naruszeń zaklasyfikowano brak organizacji powrotu kierowców do domu lub bazy przewoźnika w kraju siedziby. Z kolei za poważne naruszenie uznano brak pokrycia kosztów zakwaterowania kierowców poza pojazdem wyjaśnia Mateusz Włoch, ekspert ds. rozwoju i szkoleń, Inelo z Grupy Eurowag.

Więcej punktów za naruszenia w obszarze tachografów

Manipulowanie pracą urządzeń służących do pomiaru czasu pracy kierowców również należy do wykroczeń, które mogą mieć poważne konsekwencje. Uchybienia takie jak instalacje i korzystanie z niehomologowanego tachografu, posługiwanie się sfałszowaną lub należącą do innej osoby kartą kierowcy lub posiadanie w pojeździe urządzeń zakłócających pracę tachografu należą do najpoważniejszych naruszeń. Ich popełnienie może wiązać się z wdrożeniem procedury weryfikacyjnej dotyczącej dobrej reputacji przewoźnika.

Według nowych przepisów katalog poważnych naruszeń tachografów został poszerzony o brak wpisu przekroczenia granicy i wpisu kraju rozpoczęcia i zakończenia pracy. Co ciekawe, obowiązujący obecnie w Polsce taryfikator kar klasyfikuje brak dopełnienia tego obowiązku jako bardzo poważne naruszenie. Wprowadzono także obowiązek okazywania zapisów z ostatnich 56 dni poprzedzających kontrolę. Przepis ten zacznie obowiązywać jednak dopiero po 31 grudnia 2024 r. tłumaczy Mateusz Włoch.

Nowa kategoryzacja naruszeń zaliczana do ratingu firm transportowych

Każdy przewoźnik drogowy podlega pod tzw. rating firm transportowych. Służby kontrolne korzystają w tym celu ze złożonego wzoru, który pozwala określić ogólny stopień ryzyka przedsiębiorstwa, m.in. na podstawie tego, jak często i za jak istotne naruszenia ukarano przewoźnika na przestrzeni ostatnich dwóch lat. System klasyfikuje przewoźników na cztery kategorie, z których każda oznaczona jest innym kolorem:
szary – przewoźnicy, wobec których nie przeprowadzano czynności kontrolnych,
zielony – firmy, które podczas kontroli zgromadziły od 0 do 100 punktów uznawane są za podmioty niskiego ryzyka,
pomarańczowy – firmy transportowe, które otrzymały od 101 do 200 punktów postrzegane są jako przewoźnicy średniego ryzyka,
czerwony – zgromadzenie ponad 201 punktów klasyfikuje jako firmy wysokiego ryzyka.

Dostęp do ratingu przewoźników mają uzyskać służby podczas kontroli drogowych w całej Europie za pośrednictwem systemu ERRU. Z kolei w Polsce system oceny ryzyka firm transportowych już działa. W pierwszej kolejności do przeprowadzania czynności kontrolnych w przedsiębiorstwie typowane są firmy o wysokim poziomie ryzyka. Dane dotyczące ratingu podmiotów do skontrolowania w pierwszej kolejności mogą być udostępniane nie tylko ITD, lecz także policji, straży granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Inspekcji Pracy zauważa Mateusz Włoch.

Klasyfikacja naruszeń w TSL – czym jest?

Nowelizacja przepisów zawartych w najnowszej dyrektywie dotyczącej transportu drogowego oznacza konieczność aktualizacji taryfikatorów w każdym z członkowskich krajów. Na podstawie klasyfikacji wykroczeń kraje członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące nakładania i wysokości kar, które powinny być skuteczne, proporcjonalne do wagi naruszeń i niedyskryminujące. Według przepisów, każde nielegalne działanie wykryte przez służby kontrolne zostaje sklasyfikowane do jednej z czterech następujących kategorii:

◾ NN – najpoważniejsze naruszenia, za popełnienie których przewoźnik otrzymuje 90 punktów,
◾ BPN – bardzo poważne naruszenia. W tym przypadku firma transportowa musi liczyć się z otrzymaniem 30 punktów,
◾ PN – poważne naruszenia, za które na konto przewoźnika naliczane jest 10 punktów,
◾ NMW – naruszenia mniejszej wagi, w przypadku których naliczany jest tylko jeden punkt.

Za każde niedostosowanie się do obowiązujących przepisów przewoźnik otrzymuje punkty, które kwalifikują go do odpowiedniego progu, co może wiązać się w kolejnym roku z kontrolą w przedsiębiorstwie, jeśli ich liczba będzie bardzo duża. Najpoważniejsze naruszenia mogą skutkować postępowaniem dotyczącym oceny dobrej reputacji firmy transportowej, co może wiązać się z utratą licencji i w efekcie uniemożliwić prowadzenie działalności transportowej.

Znowelizowane przepisy ujednoliciły informacje zawarte w tabelach naruszeń dołączanych do unijnych dyrektyw. Przed nowelizacją w obrocie prawnym występowała także tabela z rozporządzenia (UE) 2016/403, która zawierała odmienną klasyfikację naruszeń. Zestawienie to zostało przygotowane jedynie w celu obliczania częstotliwości występowania wykroczeń przez służby kontrolne, które na jej podstawie uruchamiały postępowania dotyczące weryfikacji dobrej reputacji przewoźnika. Dzięki ostatniej nowelizacji różnice w stopniowaniu naruszeń nie powinny już występować komentuje Mateusz Włoch.
Źródło: Inelo
Do ulubionych INELO

Komentarze (18)

~Dziady
5 mies. temu
Te barany co wymyślają niech jeszcze wymyśla dla kierowcy mandaty. Za przekroczenie czasu jazdy o minutę kara 1000 zł. Za przekroczenie czasu pracy o 1 minutę 500 zł. Itd a pózniej mówienie ze brakuje rak do pracy nikt nie chce iść na kierowcę
~!!!
5 mies. temu
Dziad !! alboś szofer dziad albo dziadtrans transportowy. Jeśli szofer toś głupszy od najgłupszych. Nie rozumiesz prostej zależności stawek transportowych od ilości chętnych do wykonania danej pracy za ową cenę. Czym jest mniej chętnych do pracy za daną cenę to ta musi wzrosnąć. Proste ale nie dla wszystkich. Jeśli natomiast jesteś dziadtransem to najlepiej aby za przewaloną godzinę był srogi mandat w wysokości 10 pln. Tak już było i niestety ku zadowoleniu normalnych już nie wróci.
~nadaje spod
5 mies. temu
jakie jeszcze troski wprowadzą
~Bolek
5 mies. temu
A może by tak od budowy parkingów zaczeli. Wiem, to wymaga trochę wysiłku.
~Kierowca
5 mies. temu
I hoteli przy tych parkingach.
Zobacz cały wątek
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels