Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Jak bezpiecznie przewozić leki podczas upałów?

Utworzona: 2023-08-17


Pod wpływem wysokich temperatur leki narażone są na zmianę właściwości fizyko-chemicznych, a tym samym ich utraty. Uwaga operatów logistycznych powinna podczas upałów być skierowana głównie na sprawne i szybkie przeładowywanie towaru, a także przechowywanie i przewożenie go w odpowiednich warunkach temperaturowych.

Odpowiedzialność za produkty lecznicze oraz bezpieczeństwo i zdrowie odbiorców docelowych powinny być najważniejsze dla każdego operatora logistycznego. Dlatego, aby zapewnić lekom odpowiednią temperaturę, przechowuje i przewozi się je w warunkach kontrolowanych, obejmujących szeroki zakres temperatur: 15 – 25°C (ciepły łańcuch), 2 – 8°C (zimny łańcuch), poniżej – 20°C (w suchym lodzie). Jeśli chodzi o zimny łańcuch, możemy wymienić jego dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym rozwiązaniu do transportu produktów leczniczych wykorzystuje się opakowania termoizolacyjne i wkłady chłodzące, które wpływają na zwiększenie gabarytów przesyłek. Dodatkowo kontrolowanie temperatury jest tutaj utrudnione, co zwiększa ryzyko utraty właściwości leków. W drugim rozwiązaniu zarówno magazyny, jak i flota, którymi dysponuje operator logistyczny, są odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewczo-chłodzące i przystosowane do przewozu leków w odpowiednich temperaturach. Pharmalink wykorzystuje aktywny rodzaj zimnego łańcucha.

W Pharmalink dysponujemy specjalistycznym zapleczem transportowym, w pełni dostosowanym do wymogów logistyki dla branży farmaceutycznej. Posiadamy flotę zmapowanych i kwalifikowanych, jedno i dwukomorowych aut z zabudową izotermiczną, urządzeniami grzewczo-chłodzącymi oraz nowoczesnym systemem monitoringu do kontroli temperatury i innych istotnych parametrów podczas transportu, a także prowadzimy ciągły nadzór GPS. Dodatkowo posiadamy 400 przenośnych lodówek, które służą jako wsparcie bezpieczeństwa w dostawie szczepionek lub innych produktów, dla których wymagane jest zachowanie tak niskiej temperatury, jak nawet – 20°C wyjaśnia Maciej Orczykowski, Kierownik Działu Temperatur w Pharmalink.
Nie bez znaczenia pozostaje także rozwinięta infrastruktura magazynowa, dzięki której leki są nie tylko przewożone, ale i przechowywane w odpowiednich warunkach, oraz zaufani i przeszkoleni kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sprawne i szybkie przeładowywanie przesyłek podczas upałów, kiedy temperatura w magazynie i luku ładunkowym jest zdecydowanie niższa niż na zewnątrz.

Know-how i kontrola temperatury

W magazynach i autach produktom leczniczym przez cały czas zapewniana jest odpowiednia temperatura, dlatego to sprawne i szybkie przeładowywanie towaru jest najważniejsze podczas upałów. To właśnie podczas obecności na zewnątrz, gdy panują tam wysokie temperatury, leki są najbardziej narażone na zmianę właściwości fizyko-chemicznych, a tym samym ich utraty.

W Pharmalink stawiamy na szkolenia wewnętrze, dzięki którym potrafimy najszybciej jak to możliwe ładować i rozładowywać towar. Dodatkowo dzięki przeprowadzonemu testowi bezwładności paczek, który polegał na badaniu zapakowanych leków w zmiennych warunkach (różnica wynosiła 17°C) mamy świadomość, jak długo produkty lecznicze mogą przebywać poza swoimi warunkami właściwymi, żeby wyjść poza swoje zakresy. Jest to niezwykle istotna informacja w kontekście wysokich temperatur panujących latem na zewnątrz wyjaśnia ekspert Pharmalink.
Warto dodać, że podczas transportu przez cały czas kontrolowane są temperatury panujące w luku ładunkowym, które są transmitowane do Działu Temperatur. W sytuacji zbliżenia się temperatury do progów alarmowych, tzn. 3°C lub 7°C kierowca otrzymuje alarm. Taka wiadomość jest także wysyłana do pracownika Działu Temperatur. W tym momencie kierowca może zmienić nastawy urządzenia chłodzącego. Po dostarczeniu przesyłki pracownik Pharmalink jest w stanie przekazać odbiorcy wydruk, na którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury otoczenia panującego podczas całego procesu magazynowania i transportowania towaru, dzięki czemu odbiorca ma pewność co do tego, czy leki były przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach.

Źródło: Pharmalink
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LINK Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels