Przymierzając się do importu towarów z Azji do Polski można napotkać się z różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Proces ten jest skomplikowany, ponieważ towar musi spełniać wiele norm europejskich aby został dopuszczony do obrotu.
Import nie jest najłatwiejszym przedsięwzięciem, gdyż każdy towar zakupiony w krajach trzecich musi spełniać normy europejskie określone w różnych dyrektywach i to na importerze właśnie spoczywa odpowiedzialność weryfikacji, czy owe normy zamówiony przez niego produkt spełnia. Każdy sprowadzany towar może zostać zrewidowany przez Urząd Celny, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości koszty związane z ich naprawieniem, często dyskwalifikują opłacalność przedsięwzięcia mówi Emilia Rogalska Dyrektor ds. przewozów samochodowych i multimodalnych w firmie BGT Sp. z o.o.
Import z Azji można zaplanować wykorzystując różne formy transportu. Najstarszą oraz najtańszą z nich jest fracht morski jednak obarczony jest on dużym ryzykiem ponieważ porty morskie są przeładowane kontenerami.
Swoją drogę w transporcie z Chin rozpoczynaliśmy od przewozów kolejowych, z tego względu zdecydowana większość naszych klientów to również fani przewozów kolejowych i takich realizujemy najwięcej, transportów morskich realizujemy ilościowo niemal tyle co kolejowych - pozostają one jednak na drugim miejscu w rankingu popularności wśród naszych klientów. W generalnym ujęciu transport morski jest tym dominującym, z wielu powodów: jest to najstarsza, aktualnie najtańsza i najbardziej rozwinięta pod kątem infrastruktury gałąź transportu zaznacza Emilia Rogalska z firmy BGT.
Źródło: BGT Sp. z o.o.