II. Ramy czasowe
5. Jak obliczany jest 8-tygodniowy okres?
Pojazd powinien powrócić do jednej z baz eksploatacyjnej przedsiębiorstwa w państwie członkowskim siedziby co najmniej w ciągu ośmiu tygodni po opuszczeniu tego państwa członkowskiego.Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (EWG, Euratom) nr 1182/71 z dnia 3 czerwca 1971 r. określającym przepisy mające zastosowanie do okresów, dat i terminów, łączny okres 8 tygodni, o których mowa, rozpoczyna się od 0:00 dnia następującego po opuszczeniu państwa członkowskiego siedziby i wygasa wraz z upływem ostatniej godziny tego samego ósmego tygodnia. Pojazd powinien zatem wrócić do swojej bazy eksploatacyjnej lub innej bazy eksploatacyjnej przedsiębiorstwa w państwie członkowskim siedziby najpóźniej o 23:59 tego samego dnia tygodnia 8 tygodni później.
Na przykład, jeżeli pojazd opuszcza państwo członkowskie siedziby w dowolnym momencie we wtorek 29 marca 2022 r., powinien wrócić do dowolnej bazy eksploatacyjnej przedsiębiorstwa w państwie członkowskim siedziby najpóźniej pod koniec (23:59) dnia w środę 25 maja 2022 r.
6. W jaki sposób uwzględnia się dni ustawowo wolne od pracy i weekendy przy obliczaniu 8-tygodniowego okresu?
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (EWG, Euratom) nr 1182/71, jeżeli ostatnim dniem okresu wyrażonego w tygodniach jest dzień ustawowo wolny od pracy, niedziela lub sobota, okres wygasa z upływem ostatniej godziny następnego dnia roboczego. Biorąc pod uwagę, że obowiązek dotyczy powrotu pojazdu do państwa członkowskiego siedziby, znaczenie mają jedynie dni ustawowo wolne od pracy w tym państwie członkowskim.W rezultacie, jeżeli pojazd opuści bazę eksploatacyjną w dowolnym momencie w piątek 25 marca 2022 r., okres 8 tygodni kończy się w sobotę 21 maja 2022 r. Jednakże, ponieważ ostatnim dniem tego okresu jest sobota, okres ten uważa się za zakończony o godz. 23h59 następnego dnia roboczego, czyli w poniedziałek 23 maja 2022.
Zasada powrotu pojazdu obowiązująca od 21 lutego 2022 r. - I. Istota reguły 📌
Zasada powrotu pojazdu obowiązująca od 21 lutego 2022 r. - III. Egzekwowanie i kontrola 📌
Źródło: Komisja Europejska