Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

Wzrost płacy minimalnej we Francji

Utworzona: 2021-11-18


Od 1 października br. w tym kraju obowiązuje nowa płaca minimalna (SMIC). Wzrosła ona z 10,25 euro do 10,48 euro. Takie podwyżki są z reguły wprowadzane wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego. Dlaczego w takim razie we Francji zdecydowano się na nią w ostatnim kwartale roku?

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia godzinowego we Francji nastąpiła na podstawie Dekretu Ministra ds. zatrudnienia z dnia 27 września 2021 r. w sprawie podwyższenia płacy minimalnej. Za konieczność podniesienia płacy minimalnej jeszcze w br. odpowiada w tym przypadku wzrost inflacji o ponad 2%. Obowiązek ten wynika wprost z francuskiego kodeksu pracy, art. L3231-5.

Wyższa płaca minimalna we Francji

Wyższe godzinowe wynagrodzenie minimalne, wynoszące obecnie 10,48 euro przysługuje m.in. francuskim pracownikom sektora prywatnego, a ponadto kierowcom w transporcie międzynarodowym, którzy wykonują go na terytorium tego kraju.

Należy zatem pamiętać, aby we wszystkich zgłoszeniach SIPSI, które zostały wystawione od 1 października br. uwzględniać już nową stawkę – 10,48 euro, a nie 10,25 euro. Od tego miesiąca wynagrodzenie w tej wysokości stosuje się także przy rozliczeniach płacy minimalnej względem pracowników oddelegowanych do pracy we Francji.

Płaca minimalna w sektorze transportu drogowego towarów we Francji

Stawka godzinowa w wysokości 10,48 euro przysługuje kierowcom pojazdów o:
🚩 DMC do 3,5 tony (współczynnik 118M),
🚩 DMC od 3,5t tony do 11 ton (współczynnik 120M),
🚩 DMC od 11 ton do 19 ton (współczynnik 128M),
🚩 DMC przekraczającej 19 ton (współczynnik 138M).

Więcej szczegółowych informacji w tym temacie znajdziecie w materiale przygotowanym przez Kancelarię Transportową Legaltrans - TUTAJ.

Autor: Kancelaria Transportowa Legaltrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels