Reakcja Komisji jest dwuetapowa
🚩Po pierwsze, Komisja pozwoli na wygaśnięcie zawieszenia dotychczasowych środków przeciwko Stanom Zjednoczonym wprowadzonych w latach 2018 i 2020 z dniem 1 kwietnia. Chodzi o cła na szereg amerykańskich produktów, które są odpowiedzią na szkody gospodarcze spowodowane przez amerykańskie cła na eksport stali i aluminium z UE o wartości 8 mld EUR.🚩 Po drugie, w odpowiedzi na nowe cła nałożone przez USA na towary z UE o wartości ponad 18 mld EUR Komisja proponuje pakiet nowych ceł na eksport ze Stanów Zjednoczonych. Wejdą one w życie w połowie kwietnia, po konsultacjach z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami.
Łącznie unijne retorsje celne mogą uderzyć w eksport towarów z USA o wartości do 26 mld euro, odpowiadającej zakresowi ceł amerykańskich. Na razie UE jest gotowa do współpracy z administracją USA w celu znalezienia rozwiązania w drodze negocjacji. Powyższe środki mogą zostać cofnięte w dowolnym momencie, jeśli takie rozwiązanie zostanie znalezione.
Stosunki handlowe między Unią Europejską a USA są największe na świecie. Przyniosły dobrobyt i bezpieczeństwo milionom ludzi, a handel stworzył miliony miejsc pracy po obu stronach Atlantyku. 12 marca 2025 roku Stany Zjednoczone wprowadziły 25% cło na import stali i aluminium. Głęboko ubolewamy, że taka decyzja została podjęta. Cła to podatki. Są złe dla biznesu, a jeszcze gorsze dla konsumentów. Cła zakłócają łańcuchy dostaw. Wprowadzają niepewność w gospodarce. Zagrażają miejscom pracy i z pewnością spowodują wzrost cen, zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Unia Europejska musi więc działać, aby chronić swoich konsumentów i przedsiębiorstwa. Środki wprowadzone dzisiaj są poważne, ale proporcjonalne. Ponieważ Stany Zjednoczone nałożyły cła o wartości 28 mld dolarów, odpowiadamy wprowadzając cła o wartości 26 mld euro. Nasze działania zostaną wprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy rozpocznie się 1 kwietnia a pełne ich wdrożenie nastąpi 13 kwietnia. W międzyczasie zawsze będziemy otwarci na negocjacje. Jesteśmy głęboko przekonani, że w świecie pełnym niepewności geopolitycznych i gospodarczych wzajemne nakładanie ceł nie leży w naszym wspólnym interesie powiedziała podnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
Dalsze kroki
Decyzja Komisji o przywróceniu ceł z 2018 i 2020 r. przeciwko USA wejdzie w życie 1 kwietnia. Proces uruchomiony przez Komisję będzie przebiegał zgodnie z rozporządzeniem w sprawie stosowania i egzekwowania zasad handlu międzynarodowego. Pierwszym krokiem w tym procesie będą dwutygodniowe konsultacje z zainteresowanymi stronami, które potrwają do 26 marca. Na podstawie zebranych opinii Komisja sfinalizuje swój wniosek dotyczący przyjęcia ceł ochronnych i skonsultuje się z państwami członkowskimi w ramach tzw. procesu komitologii. Po zakończeniu tego procesu Komisja zamierza wprowadzić akt prawny nakładający cła do połowy kwietnia.Źródło: Komisja Europejska