Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Nowa polityka migracyjna rządu RP nie może uderzać w rynek pracy

Utworzona: 2024-11-04


Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie z zaskoczeniem przyjęli słowa wiceministra MSWiA, który pozwolił sobie na sformułowania sugerujące, że przedsiębiorcy zatrudniają cudzoziemców, by unikać wysokich kosztów pracy. Rządzący muszą zdać sobie sprawę, że bez cudzoziemców wiele branż nie będzie sprawnie funkcjonować, bo Polaków gotowych do pracy po prostu nie ma.

„Polska przekształciła się z Państwa emigracyjnego w imigracyjne”, „Utrzymywanie niskich wynagrodzeń i ściąganie tańszych pracowników musi się kiedyś skończyć”, „Chcemy wcisnąć hamulec” – takie sformułowania pojawiły się w wywiadzie z wiceministrem Maciejem Duszczykiem na portalu money.pl. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji w opinii przedsiębiorców użył zwrotów niesprawiedliwych i absolutnie nieadekwatnych do sytuacji na rynku pracy.

Polscy przedsiębiorcy nie traktują cudzoziemców jako taniej siły roboczej. Pan Minister może nie jest świadomy tego, jak poważny jest kryzys demograficzny i jak głęboki jest brak kadr w niektórych sektorach gospodarki. Diagnoza jaka padła w wywiadzie jest dla nas dużym zaskoczeniem i mam wrażenie , że wynika z niewłaściwej oceny sytuacji mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Wiceminister mówi o zaciąganiu hamulca. Przedsiębiorcy pytają: czy to strategia dla rozwoju przedsiębiorczości czy jednak jej osłabiania?

Wywiad z wiceministrem Maciejem Duszczykiem odbił się wśród przedsiębiorców szerokim echem. Wiele sformułowań użytych przez Pana Ministra nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości bo stawia przedsiębiorców w niekorzystnym świetle.

Polityka migracyjna Rządu powinna skupiać się na bezpieczeństwie Polaków i my jako przedsiębiorcy z tym się zgadzamy. Żaden przedsiębiorca nie zdecydowałby się na zatrudnianie osób potencjalnie niebezpiecznych. Strategia, którą zapowiedział premier Tusk powinna być przemyślana bo w dłuższej perspektywie nie może uderzać w rynek pracy i powodować, że przedsiębiorcy będą mieć utrudniony dostęp do możliwości zatrudniania chętnych do pracy ludzi z innych krajów, dlatego potrzebna jest mądra polityka migracyjna jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców. Słowa Pana Duszczyka przedsiębiorcy potraktowali jako dużą przykrość. Nie zatrudniamy cudzoziemców, by oszczędzać. Polaków gotowych do pracy w wielu sektorach gospodarki po prostu nie ma. To nie jest ocena subiektywna, a fakty. Serdecznie zapraszamy Pana Ministra do zapoznania się ze statystykami demograficznymi do zobaczenia struktury w wielu firmach logistycznych, w handlu, w usługach, na placach budowy czy w ostatnim czasie w przemyśle. Polaków gotowych do podjęcia pracy w wielu przypadkach po prostu nie ma. Pan Minister mówi o „zaciąganiu hamulca”. Nie chcemy aby skończyło się to na tym, że zostanie zaciągnięty hamulec możliwości rozwijania firm i gospodarki mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Jest wiele sektorów na rynku pracy, których przyszłość jest wręcz uzależniona od tego, czy uda się pozyskać do pracy osoby z zagranicy.

7% pracowników w Polsce stanowią osoby z zagranicy, podczas gdy w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji odsetek ten przekracza 20%”

Jak przyznaje Katarzyna Opiekulska, dyrektor zarządzająca LSJ HR Group, ekspertka rynku pracy, w obecnej sytuacji na rynku pracy brakuje kadr niemal w każdej dziedzinie gospodarki.

Polska obecnie znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem najniższej stopy bezrobocia, co wskazuje na relatywnie pełne zatrudnienie. W tym kontekście wyraźnie widać, że braki kadrowe są jednym z głównych wyzwań, z którymi mierzą się firmy działające na Polskim rynku. Jednocześnie wskaźnik dzietności w naszym kraju należy do najniższych w Europie, a dotychczasowe programy prorodzinne nie odwróciły tego trendu. W ciągu ostatniego roku z rynku pracy odeszło 130 tys. osób, a w kolejnych latach liczba ta będzie się utrzymywać na podobnym poziomie, co podkreśla nasz demograficzny regres – 10 lat temu było nas o milion więcej. Bez odpowiedniej polityki migracyjnej, która umożliwi firmom pozyskiwanie pracowników z zagranicy, polska gospodarka stanie przed poważnym ryzykiem. Migranci nie tylko pomagają zaspokoić niedobory kadrowe, ale również przyczyniają się do stabilności systemu emerytalnego. Firmy, z którymi współpracuję, wielokrotnie podkreślają obawy o brak odpowiednich pracowników, co może wstrzymać ich rozwój. Warto podkreślić, że obecnie tylko 7% pracowników w Polsce stanowią osoby z zagranicy, podczas gdy w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji odsetek ten przekracza 20%. Strach przed migracją nie jest zatem uzasadniony – ważniejsze jest pokazanie korzyści z otwarcia się na inne nacje oraz zapewnienie skutecznej integracji mówi Katarzyna Opiekulska.

Źródło: Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels