Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

CDS

Spedytor czy może przewoźnik umowny?

Utworzona: 2024-08-05


To dylemat wielu spedytorów. Wynika to z faktu, iż większość z nich nie potrafi trafnie ocenić jakie umowy zawierają, jaką odpowiedzialność ponoszą i czym ryzykują decydując się na prowadzenie działalności spedycyjnej.

Instytucja przewoźnika umownego jest znana od wielu lat i nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przewozów drogowych. Jest ona nierozerwalnie związana z podwykonawstwem, dlatego przewoźników faktycznych powszechnie określa się mianem podwykonawcy. Podwykonawstwo polega na zatrudnieniu podmiotu zawodowo wykonującego daną działalność. Podwykonawcą (z ang. subcontractor) jest zatem każdy podmiot, który wykonuje odpłatnie prace lub usługi na zlecenie wykonawcy (z ang. contractor). Każdy z nich ponosi osobistą odpowiedzialność za skutki niewykonania lub nienależytego wykonania zawartych przez siebie umów. Zakres odpowiedzialności stron jest różny i w każdym przypadku wynika z charakteru tych umów oraz z właściwego prawa.

​Obserwuje się, że przewagę firm zlecających przewozy podwykonawcom stanowią spedytorzy. Ale to nie przeszkadza im myśleć, że są spedytorami. U przewoźników liczba zleceń udzielanych podwykonawcom stanowi niejednokrotnie ponad połowę przewozów przyjętych do wykonania. Dla nich, taka forma prowadzenia działalności transportowej to również spedycja. Taka orientacja wynika z niskiej rentowności transportu oraz istnienia wygodniejszej i bardziej intratnej formy jego wykonywania jaką jest spedycja. I choć prowadzenie działalności spedycyjnej jest dla wszystkich wygodne i bardziej opłacalne, taka orientacja wiąże się z zagrożeniami, których zarówno spedytorzy, jak też przewoźnicy zazwyczaj nie biorą pod uwagę.

📌 Kim jest przewoźnik umowny?
📌 Jak rozpoznać, czy zawarta umowa jest umową przewozu, czy spedycji?
📌Jak prawidłowo zawierać umowy przewozu?
📌Z jakimi zagrożeniami wiąże się bycie przewoźnikiem umownym?

Na powyższe pytania znajdziecie odpowiedź w artykule CDS Odszkodowania ➡TUTAJ.

Jerzy Różyk

CDS Kancelaria Brokerska
www.oc-przewoznika.info
Do ulubionych CDS

Komentarze (4)

~Ciekawy
9 mies. temu
Nie mogę zgodzić się co do punktu:
"w każdym przypadku, rozpoczęcie przez zleceniobiorcę wykonywania przewozu (np. podjęcie towaru od nadawcy przez podwykonawcę) powoduje potwierdzenie zawarcia umowy przewozu na warunkach określonych w zleceniu otrzymanym od zleceniodawcy, "

To jest nieprawda. Prawo jasno mówi o akceptacji warunków zlecenia np. podpisaniem umowy zlecenia
Mazi1234
9 mies. temu
~Ciekawy A niby jak to podpiszesz?
~Ciekawy
9 mies. temu
No dostajesz zlecenie na email i podpisujesz, wtedy warunki zlecenia są zaakceptowane.
ono
9 mies. temu
99% jest niezgodne z prawem skarbowym jak i CMR. Nieudacznicy spedycyjni wymyślają swoje "prawo" by w razie "W" kryć swoją amatorkę. Tylko kto z Was czyta to? Potem płacz ale sami sobie winni.
Zobacz cały wątek
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRANS VAT Karolina Bukowska, Rafał Sobczak S.C.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels