Austria
W przypadku kierowców - recydywistów, którzy byli już wcześniej ukarani za wykroczenia, na przykład za udział w nielegalnych wyścigach samochodowych, konfiskata i przepadek są możliwe, przy przekroczeniu prędkość odpowiednio o 60 km/h i 70 km/h. Jeżeli samochód nie należy do przestępcy, możliwe będzie tymczasowe zatrzymanie pojazdu na maksymalny okres 14 dni, ale bez możliwości jego konfiskaty i wystawienia na aukcji. Dotyczy to także pojazdów użytkowanych na podstawie umowy leasingu lub wynajmu. W takich przypadkach do prawa jazdy lub do rejestru praw jazdy wpisany zostanie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu, za pomocą którego zostało popełnione wykroczenie.Zdaniem Automobilklubu Austrii (ÖAMTC), skuteczność takiego rozwiązania jest wątpliwa; poza tym rodzi ono również zastrzeżenia natury prawnej. Z jednej strony brak badań wykazujących, że surowsze kary mają większy skutek odstraszający niż niższe. Ponadto o tak drastycznym uchyleniu prawa własność powinny decydować sądy karne, a nie władze administracyjne. W licznych wypowiedziach uznani profesorowie prawa stwierdzają, że ustawa ma poważne braki, a nawet jest niezgodna z konstytucją. Dlatego ÖAMTC opowiada się za ukierunkowanymi kontrolami, aby zwiększyć prawdopodobieństwo złapania kierowców łamiących przepisy.
Polska
Już 14 marca 2024 r. wejdą w życie przepisy zakładające konfiskatę pojazdów nietrzeźwym kierowcom:🚩Osobom, które kierowały samochodem mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, pojazd zostanie skonfiskowany.
🚩Jeśli kierowca spowoduje wypadek, straci pojazd w przypadku posiadania we krwi przynajmniej 1 promila alkoholu.
🚩Jeżeli kierowca spowoduje wypadek, a zawartość alkoholu we krwi wyniesie od 0,5 do 1 promila, wówczas decyzja o ewentualnym przepadku pojazdu zależeć będzie od oceny sądu.
Więcej informacji na temat konfiskaty pojazdów w Polsce
Źródło: etransport.pl/ÖAMTC