Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Przewoźnicy są skłonni do małych ustępstw, ale Polska musi wzmocnić kontrole ciężarówek
Utworzona: 2023-11-29

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur 29 listopada 2023 r. spotkał się z przedstawicielami branży przedsiębiorców transportu drogowego, którzy uczestniczą w akcji protestacyjnej na granicy polsko-ukraińskiej.

Po zakończeniu spotkania minister w towarzystwie przewodniczącego Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu Waldemara Jaszczura, poinformował opinię publiczną o ustaleniach. Przedstawiciel branży transportowej uważa, że spotkanie było merytoryczne i owocne.

Podczas dzisiejszego spotkania przekazaliśmy panu ministrowi, że nie zamierzamy kończyć naszego protestu. Natomiast zrezygnowaliśmy z jego rozszerzania na kolejne przejścia graniczne, choć było to już przygotowywane. Jesteśmy także skłonni rozważyć złagodzenie formy naszego protestu, jeśli państwo polskie wzmocni skuteczne kontrole ciężarówek wjeżdżających do Polski. Liczba nieprawidłowości u kierowców ukraińskich jest znaczna, a naszym zdaniem do tej pory zaangażowanie służb państwowych jest wciąż za małe. Dotyczy to kontroli realizowanych przez takie służby jak Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna i Policja zadeklarował W. Jaszczur.
Minister Infrastruktury poinformował, że rozmawiał z Ministrem Finansów oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ze strony ministrów jest wola podjęcia pilnych działań we wzajemnej współpracy – tak, aby spełnić postulat zintensyfikowanych kontroli.

Dziękuję za deklarację niezaostrzania protestu oraz rozważenia jego złagodzenia w sytuacji podjęcia przez stosowne instytucje państwowe skutecznych kontroli dodał A. Gajadhur.

Nadchodzące posiedzenie Rady ds. Transportu UE

W poniedziałek 4 grudnia 2023 r. odbędzie się w Brukseli posiedzenie Rady ds. Transportu UE. Polska strona zawnioskowała, aby jednym z punktów obrad stała się dyskusja o skutkach obowiązującej od 1 lipca 2022 r. umowa Unia Europejska-Ukraina. Wcześniej MI zawnioskowało także do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu, który te skutki zweryfikowałby.

Branża transportowa wiąże duże nadzieje z posiedzeniem Rady ds. Transportu Unii Europejskiej. Głos unijnej branży transportowej musi zostać usłyszany skonkludował Waldemar Jaszczur.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels