Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ponad 200 km bez karty w tachografie. Inspektorom powiedział, że chciał zaoszczędzić swój czas pracy

Utworzona: 2023-10-30


Kierowca bośniackiej ciężarówki, po przekroczeniu polsko-czeskiej granicy, wyjął kartę z tachografu i przejechał bez niej prawie 210 km pod Wrocław.

Na autostradzie A4 w pobliżu miejscowości Karwiany (powiat wrocławski), funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli zestaw ciężarowy, którym przewożono kable z Bośni i Hercegowiny do Polski. W trakcie działań ustalono, że kierowca jechał bez karty w tachografie. Na podstawie porównania danych z karty kierowcy i pamięci tachografu funkcjonariusze ustalili, że przejechał w ten sposób prawie 210 km. Mężczyzna wyjął kartę z tachografu tuż po przekroczeniu polsko-czeskiej granicy i kontynuował przewóz ładunku aż do momentu zatrzymania do kontroli. W rozmowie z inspektorami powiedział, że chciał w ten sposób zaoszczędzić swój czas pracy.

Za stwierdzone naruszenie obowiązujących przepisów funkcjonariusze zatrzymali kierowcy prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące oraz ukarali mandatem karnym. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym, za co grozi mu kara pieniężna.

Funkcjonariusze przypominają, że rejestrowanie danych dotyczących czasu pracy kierowcy z wykorzystaniem tachografu umożliwia m.in. sprawdzenie czy kierowca stosuje się do norm dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynku. Zawodowy kierowca, który bierze odpowiedzialność za realizowane przewozy, powinien być świadomy ryzyka, z jakim wiąże się prowadzenie pojazdu niezgodnie z normami czasu pracy. Fałszowanie lub ukrywanie rzeczywistego czasu pracy jest nie tylko przejawem nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie bezpieczeństwa na drodze dla wszystkich uczestników ruchu.

Źródło: GITD
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels