Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Wszystko o gaśnicach do samochodów ciężarowych

Utworzona: 2023-10-21


Szukasz informacji o przepisach dotyczących gaśnic w samochodach ciężarowych? Sprawdź, co musisz wiedzieć i jakie mandaty grożą za ich brak!

Czy gaśnica w samochodzie ciężarowym jest obowiązkowa?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu nie tylko osobowego, ale także ciężarowego. Oznacza to, że jej brak w przypadku kontroli drogowej może skutkować nałożeniem mandatu. Potwierdzenia informacji można szukać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

📌Pojazd samochodowy wyposaża się: w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla. (§ 11 ust. 1 pkt 14)

📌Samochód ciężarowy przewożący osoby poza kabiną kierowcy i pomieszczenie przystosowane do przewozu osób odpowiadają następującym warunkom: dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób.(§ 40 ust. 1 pkt 8)

Podobne przepisy obowiązują w wielu krajach. Umowę dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) respektuje 47 europejskich państw (a Polska od 1975 roku). Przed wyjazdem w zagraniczną podróż warto jednak zapoznać się, ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wymagań obowiązujących w konkretnych krajach.

Ile i jakie gaśnice należy mieć w ciężarówce?

Samochód osobowy powinien mieć jedną uniwersalną gaśnicę (zaleca się typ ABC), w przypadku pojazdów ciężarowych przepisy i wymogi wyglądają nieco inaczej. Należy zacząć od ich liczby i rozmiaru.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi środków transportu i operacji transportowych:
📌 ciężarówka o masie nieprzekraczającej 3,5 tony powinna mieć co najmniej 2 gaśnice o pojemności 2 kilogramów każda (z czego jedna służyć ma do gaszenia silnika lub kabiny).
📌ciężarówki o masie od 3,5 do 7,5 tony powinny być wyposażone w 2 gaśnice, po jednej 2- i 6-kilogramowej.
📌 ciężarówki o masie powyżej 7,5 tony muszą być natomiast wyposażone w dwa przenośne przyrządy do gaszenia pożaru o łącznej pojemności 12 kilogramów.

❗Przepisy biorą też pod uwagę nowoczesne technologie. Jeśli pojazd jest wyposażony w gaśnicę stałą, czyli taką, która w przypadku pożaru silnika uruchamia się automatycznie, kierowca jest zwolniony z obowiązku posiadania jednego 2-kilogramowego egzemplarza. Ważny jest też typ gaśnicy, który przewozi się w kabinie kierowcy. Powinna być dostosowana do użycia w konkretnym pojeździe, spełniać wszystkie normy EN 3 Gaśnice przenośne, Część 7 (EN 3-7:2004 + A1:2007), by umożliwić ugaszenie pożaru przewożonego towaru. Przenośny sprzęt do gaszenia pożaru musi mieć nienaruszoną plombę, a także podlegać okresowym kontrolom.

Gdzie w ciężarówce powinna znajdować się gaśnica?

Czy w przepisach wskazane jest miejsce, w którym powinny być gaśnice? Kwestię tę można rozumieć dwojako. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia zakłada, że jedna z nich ma znajdować się w łatwo dostępnym miejscu i możliwie blisko kierowcy, by umożliwić szybsze wykorzystanie w przypadku zagrożenia pożarowego. Warto też wspomnieć, że nie powinna ona być wystawiona na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych, co może negatywnie wpłynąć na jej ewentualną, bezpieczną eksploatację. Przepisy nie są jednak na tyle dokładne, by sugerować konkretne umiejscowienie gaśnicy. Nie ma więc znaczenia, czy ta będzie się znajdowała blisko rąk kierowcy, czy poza ich zasięgiem.

Druga z gaśnic, zgodnie z obowiązującym prawem powinna mieścić się w przestrzeni do przewozu osób, jednak tutaj brakuje już sugestii o tym, by znajdowała się blisko kierowcy. Można więc przechowywać ją w dowolnym miejscu kabiny kierowcy lub innym, w którym przewozi się pasażerów, o ile jest to bezpieczne, czyli m.in. nie będzie zasłaniała widoczności.

Mandaty za brak gaśnicy w samochodzie ciężarowym

Skoro wiadomo już, że posiadanie gaśnic w samochodzie ciężarowym jest obowiązkowe, to warto poznać kary, jakie grożą za ich brak. Najnowszy taryfikator mandatów nie jest w tej kwestii bardzo surowy, jednak trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia kary.

Poruszanie się po drogach publicznych, strefach zamieszkania oraz ruch pojazdów bez gaśnicy lub innego wymaganego przez przepisy przyrządu jest zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 roku karane mandatem w wysokości od 50 do nawet 200 złotych. Warto wspomnieć, że przepis ten nie rozgranicza, jaką kwotę należy zapłacić za brak apteczki, kamizelki odblaskowej lub innego elementu obowiązkowego wyposażenia. Wiele zależeć więc będzie od łaskawości organu kontrolującego.

Kto może dokonać kontroli posiadania gaśnicy?

W przypadku braku gaśnicy w samochodzie ciężarowym kierowca nie powinien obawiać się jedynie kontroli policyjnej. Zgodnie z Umową dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) w trakcie przewożenia towarów posiadanie przyrządu w kabinie mogą sprawdzić następujące organy:
• Inspekcja Transportu Drogowego (kontrola na drodze, parkingu lub w przedsiębiorstwie),
• Policja (kontrola na drodze lub parkingu),
• Straż Pożarna (kontrola w przedsiębiorstwie),
• Państwowa Agencja Atomistyki (kontrola na parkingu i w przedsiębiorstwie),
• Służba Celna (kontrola na drodze lub parkingu),
• Inspekcja Ochrony Środowiska (kontrola na parkingu lub w przedsiębiorstwie),
• Transportowy Dozór Techniczny (kontrola na parkingu lub w przedsiębiorstwie),
• Straż Graniczna (kontrola na drodze lub parking),
• Państwowa Inspekcja Pracy (kontrola w przedsiębiorstwie).

Obowiązkowe wyposażenie ciężarówki

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia poza wspominanymi już gaśnicami o minimalnej pojemności 2 kg wymienia:
🚩 kamizelkę odblaskową,
🚩 2 trójkąty ostrzegawcze,
🚩 apteczkę.

W przypadku transportu towarów niebezpiecznych ciężarówkę należy zaopatrzyć dodatkowo w:
🚩 klin pod koła, który dostosowany będzie do średnicy kół i wagi pojazdu,
🚩 płyn do płukania oczu,
🚩 dwa stojące znaki ostrzegawcze.

Każdy członek załogi powinien posiadać:
🚩 kamizelkę ostrzegawczą zgodną z normami EN ISO 20471,
🚩 przenośne urządzenie oświetleniowe,
🚩 parę rękawic,
🚩 okulary ochronne.

Wybrane klasy towarowe wymagają również przewożenia masek ucieczkowych, łopaty, osłon otworów kanalizacyjnych oraz pojemników do zbierania pozostałości.

Jaka gaśnica do samochodu? Poradnik Oponeo

Źródło: Oponeo dla etransport.pl
Do ulubionych

INNE O TEJ FIRMIE:

FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels