Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Jeszcze w tym roku powstanie wodorowa ciężarówka
Utworzona: 2023-05-25

Pierwszy egzemplarz ma zostać zbudowany latem, kolejne jesienią 2023 roku.

Toyota Motor Europe będzie współpracować z holenderską firmą VDL Groep, aby wejść na europejski rynek bezemisyjnych samochodów ciężarowych napędzanych wodorem, wykorzystując technologię ogniw paliwowych Toyoty. Dzięki tej współpracy TME zamierza przyspieszyć dekarbonizację swojej logistyki transportu drogowego, która jest istotnym elementem planu zakładającego osiągnięcie pełnej neutralności węglowej do roku 2040.

TME uważa, że ciężarówki napędzane wodorem doskonale nadają się dekarbonizacji firmowego łańcucha logistycznego. Mniejsza masa instalacji wodorowych pozwala zwiększyć ładowność, a szybkie tankowanie jest niezbędne w przypadku transportu o wysokim stopniu wykorzystania. Już latem tego roku VDL Groep ma zbudować pierwszą ciężarówkę zasilaną ogniwami paliwowymi a jesienią powstaną kolejne pojazdy, które zostaną przetestowane na trasach logistycznych Toyota Motor Europe.


Ciężarówki na ogniwa paliwowe odgrywają kluczową rolę w rozwoju szerszego europejskiego ekosystemu wodoru, stanowiąc silne wsparcie w dekarbonizacji transportu i ekologicznej transformacji energetycznej. Pojazdy ciężarowe mają kluczowe znaczenie w generowaniu odpowiedniej dynamiki podaży i popytu na wodór. Ich rosnąca popularność będzie stymulować rozwój infrastruktury, jednocześnie umożliwiając pojawienie się innych nowych zastosowań.

Infrastrukturę dla ciężarówek napędzanych wodorem można w prosty sposób rozciągnąć na inne pojazdy napędzane wodorem, które mogą korzystać z tych samych stacji tankowania wodoru. Wspomniany projekt dotyczący pojazdów ciężarowych jest jednym z wielu zastosowań technologii wodorowej, w których Toyota brała udział w ostatnim czasie współpracując z wieloma partnerami w celu przyspieszenia przejścia na gospodarkę wodorową.

Źródło: toyota.eu
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Viking Line Cargo


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels