Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Brakuje chętnych kierowców czy niewolników? - część 2

Utworzona: 2023-04-23


Od pewnego czasu w sieci krąży sprawa hiszpańskich firm, które chcą zatrudniać w swoich firmach obcokrajowców mających mniejsze wymagania niż rodacy. To sposób na niedobór czy odbieranie godnych warunków miejscowym kierowcom?

Według członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Drogowego ASTIC, jednym z najszybszych rozwiązań na niedobór kierowców zawodowych jest możliwość zatrudniania osób z krajów Ameryki Łacińskiej czy Maroko. Chcą dążyć do usprawnienia procesów biurokratycznych i wspomagania edukacji, aby obcokrajowcy w jak najkrótszym czasie mogli podjąć się pracy zawodowej w transporcie uważając, że jeśli obecne trendy się utrzymają, sytuacja prawdopodobnie jeszcze się pogorszy. Brak kadry może znacząco wpłynąć na sprawne działanie łańcuchów dostaw.

Kierowcy i stojące po ich stronie związki zawodowe uważają, że jest to rozwiązanie dyskryminujące rodaków. Przez wiele lat godzili się oni na przekraczanie czasu pracy, czy ograniczone dodatki socjalne, a gdy obecnie stawiają konkretne warunki rząd szuka dla nich zastępstwa. Już teraz można znaleźć wpisy i video dotyczące rekrutacji prowadzonej przez hiszpańskie firmy w Peru. Na tiktoku wypowiadają się osoby rzekomo zatrudnione lub spokrewnione z zatrudnionymi, zachwalające warunki pracy oferowane w Europie. Wynagrodzenie, które wystarcza na utrzymanie rodziny np. w Peru nie pozwala godnie żyć w Hiszpanii. Zdaniem przedstawicieli sektora drogowego i logistycznego obecnie ponad 95 tysięcy hiszpańskich kierowców jest bezrobotnych, ponieważ zamiast godnych warunków pracy i płacy, pracodawcy wolą płacić mniej kierowcom z państw trzecich.
_____________________________________

Sytuacja w Hiszpanii nie odbiega od tego co dzieje się w innych krajach europejskich, w tym także w Polsce. Coraz więcej rodzimych firm zatrudnia między innymi Filipińczyków czy Hindusów, bardzo chwaląc ich umiejętności i podejście do pracy. Polscy kierowcy nie są jednak, podobnie jak Hiszpanie zadowoleni z takiego rozwiązania, uważając że wpływa to na warunki proponowane przez pracodawców.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels