Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Do szkół po nowych kierowców ciężarówek
Utworzona: 2023-03-09

Od kilku lat specjalnie zbudowana ciężarówka odwiedza szkoły podstawowe, średnie i zawodowe w całej Danii, w celu zachęcenia młodych ludzi do pracy.

REKLAMA
Niedobór kadry w transporcie spędza sen z powiek przedsiębiorcom, zarówno polskim, europejskim, jak i światowym. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, w tym m.in. starzejąca się kadra. Potrzeba młodych, a ci nie garną się za kółko (KLIK ⬅). Zdaniem Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego, jeśli nie zostaną podjęte działania prowadzące do zwiększenia dostępności i poprawy atrakcyjności zawodu, do 2026 roku w Europie może brakować ponad 2 miliony kierowców, co wpłynie negatywnie na realizację połowy przewozów towarowych i miliony podróży pasażerskich. Szacuje się, że w Polsce obecnie brakuje już około 150 000 zawodowych kierowców (KLIK ⬅).

Z danych duńskiego urzędu statystycznego wynika, że coraz mniej młodych ludzi wybiera wykształcenie zawodowe. To szczególnie niepokojąca informacja dla branży transportowej w tym kraju, która spodziewa się braku nawet 2500 kierowców w ciągu kilku lat. Inicjatywą mającą na celu odwrócenie tej tendencji są objazdowe pokazy organizowane przez Fundusz Rozwoju Transportu (Transportens Udviklingsfond) z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej naczepy, która została zaprojektowana jako sala lekcyjna z wbudowanym symulatorem ciężarówki. Dzięki niemu młodzież ma okazję wyjść z klasy i w bardziej realny sposób zobaczyć, na czym polega praca kierowcy.

Podczas spotkań uczniowie mają możliwość rozmowy z zawodowcami, którzy chętnie dzielą się z nimi swoimi doświadczeniami. Magnus Købke, kierownik projektu, zwraca uwagę, że młodzi ludzie bardzo dobrze odbierają ich działania. Uważają to za zabawny i ekscytujący sposób poznawania branży transportowej. Duńczykom poza przyciągnięciem do zawodu młodych mężczyzn zależy też na tym, aby zachęcić kobiety do siadania za kółko. W tym skandynawskim kraju tylko 2 ciężarówki na 100 są kierowane przez przedstawicielki płci pięknej, co stawia transport towarowy w grupie branż, w których zatrudnionych jest najmniej kobiet.


Pomagają szkołom w Polsce

Spółka Mercedes-Benz Trucks Polska we współpracy ze Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych przeprowadziła wiele akcji wspierających szkoły zawodowe i technika – np. przekazując jako pomoce naukowe silniki i skrzynie biegów Actrosa 11 placówkom edukacyjnym w całej Polsce. Zorganizowano także dla uczniów klas o profilu kierowca-mechanik cykl sześciu spotkań z Actros Teamem, czyli trójką popularnych influencerów - kierowców zawodowych współpracujących z marką z gwiazdą (KLIK ⬅).
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Bus Premium Class


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels