Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Automatyzacja zapewnia logistyce efektywność, płynność i konkurencyjność

Utworzona: 2023-03-17


FM Logistic odpowiada w opublikowanym raporcie na pytanie Czy automatyzacja magazynów jest katalizatorem wydajności biznesu?

Optymalizacja procesów magazynowych nie jest już tylko trendem, lecz standardem branżowym, pozwalającym na poprawę efektywności operacji logistycznych, utrzymanie płynności łańcucha dostaw i konkurencyjności na rynku. W ostatnich latach coraz częściej następuje ona poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Inwestycje w automatyzację magazynu to ruch strategiczny, który ma wpływ na funkcjonowanie i wydajność całego przedsiębiorstwa.

Chcąc zgłębić to zagadnienie FM Logistic, wiodący operator logistyczny i ekspert w projektowaniu rozwiązań dla łańcucha dostaw, opracował raport poświęcony rozwojowi i trendom automatyzacji w obrębie branży logistycznej. Badanie przeprowadzono wśród przedsiębiorstw prowadzących magazyny na potrzeby obsługi logistycznej zarówno tradycyjnych kanałów sprzedaży, jak i e-commerce z trzech państw: Francji, Polski oraz Indii. Celem dokumentu jest odpowiedź na pytanie jak innowacje mogą wpływać na biznes, konsumentów oraz pracowników magazynów.

10 lat do pełnej automatyzacji?

Jak wynika z raportu obecnie dominuje częściowa automatyzacja procesów logistycznych - 82% badanych firm postrzega ten stan jako normę. Większość respondentów badania pozytywnie też zapatruje się na pełną automatyzację niemal wszystkich procesów magazynowych w perspektywie 5 do 10 lat. Najczęściej wymieniane technologie obejmują automatyzację sprzętu, tj. wózki widłowe, przenośniki taśmowe, przenośniki palet, regały itp. Jednak należy się też spodziewać zastosowania na coraz większą skalę robotyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jednocześnie większość organizacji uważa, że pozostaną takie obszary, w których nadal najlepiej sprawdzać się będzie praca manualna i interwencja człowieka. Dotyczy to m.in. customizacji produktów czy obsługi zwrotów. To pokazuje, że kluczem do rozwoju operacji magazynowych w przyszłości jest synergia między zautomatyzowanymi rozwiązaniami i działaniami ludzi.

Wyniki raportu potwierdzają słuszność podejścia FM Logistic do kwestii automatyzacji. Zdecydowanie stawiamy na rozwój nowych technologii, ale nie dążymy do automatyzacji za wszelką cenę. Skupiamy się na zidentyfikowaniu w procesach klientów obszarów wymagających wsparcia i dobraniu takich rozwiązań, które przyniosą największe, wymierne korzyści dla biznesu. Jesteśmy też przekonani, że jednym z najważniejszych wyzwań na dziś jest budowanie wydajnych interfejsów pomiędzy ludźmi a maszynamipodkreśla Patrick Bellart, Robotization and Automation Director, FM Logistic.

Automatyzacja dla wymiernych efektów

Założenia te realizuje najnowsza inwestycja FM Logistic dla IKEA. W nowym magazynie operatora w Wiskitkach, na powierzchni 16 tys. mkw służącej do obsługi zamówień e-commerce zastosowano nowoczesne rozwiązania technologicznie, takie jak innowacyjne roboty asystujące od firmy Locus Robotics - pierwsza implementacja w Polsce, czy też automatyczna linia Savoye. Jest to największe wdrożenie automatyzacji w FM Logistic w regionie Centralnej Europy, które zapewnia większą efektywność i wydajność operacji logistycznych, oraz lepsze warunki pracy w magazynie. Klienci IKEA natomiast jeszcze szybciej i sprawniej otrzymają swoje produkty.

W FM Logistic wierzymy, że łańcuch dostaw ma ogromny wpływ na cały biznes i dokładamy wszelkich starań, by zapewnić naszym partnerom dopasowaną do ich potrzeb usługę logistyczną. W najnowszym projekcie dla IKEA zastosowanie automatyzacji na dużą skalę było optymalnym rozwiązaniem. Wspólnie opracowaliśmy model operacji, który spełnia zarówno oczekiwania naszego klienta, jak i konsumentów końcowych, a także ułatwia pracę naszym zespołom magazynowymmówi Guilhem Vicaire, Central Europe Business Solutions Director.
Porównując dynamikę wdrażania nowych technologii w magazynach można niewątpliwie zauważyć, że operacje i procesy logistyczne dla e-commerce są dziś automatyzowane najszybciej. W raporcie „Automatyzacja magazynów. Katalizator wydajności biznesu” eksperci FM Logistic prezentują wyniki dokładnych analiz tego zjawiska w odniesieniu do różnych czynników takich jak rodzaj rynków (dojrzałych i rozwijających się), branży, kanału sprzedaży, technologii, sposobu finansowania itp. Takie zestawienie daje możliwość holistycznego spojrzenia na obecny poziom automatyzacji, potrzeby, oczekiwania oraz ma pomóc jeszcze efektywniej zaplanować i zaprojektować automatyzację magazynu, na miarę potrzeb biznesu.

Pełny raport 📃

Źródło: FM Logistics
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels