Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

Co je różni?

Utworzona: 2021-12-08


Przewóz towaru z punktu A do punktu B to tylko jeden z kilku etapów transportu. Zanim dojdzie do załadowania ładunku na konkretny pojazd i wyruszenia w trasę, konieczne jest dopełnienie wielu innych czynności, składających się na skomplikowany łańcuch dostaw.

Osobą odpowiedzialną za zorganizowanie przewozu przesyłki jest spedytor. Samym przewozem zajmuje się natomiast przewoźnik. Podmioty te działają na podstawie zlecenia – odpowiednio spedycyjnego oraz transportowego. W praktyce zdarza się jednak, że spedytor przyjmuje zlecenia transportowe. Czy takie działania mogą mieć konsekwencje prawne? Jakie różnice występują między zleceniem spedycyjnym a transportowym?

Czym jest zlecenie spedycyjne i co zawiera?

Zlecenie spedycyjne to umowa pomiędzy spedytorem a kontrahentem, której przedmiotem jest zorganizowanie transportu określonego towaru lub grupy towarów. Może zostać zawarte zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej, czy elektronicznej. Dla celów dowodowych zlecenie spedycyjne zawsze powinno być jednak sporządzane w formie udokumentowanej – pisemnej lub elektronicznej, np. e-mailowej.

Umowę spedycji reguluje kodeks cywilny. Art. 794 k.c. wskazuje, że przez umowę spedycji „spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem”.

Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie. W ramach podejmowanych przez spedytora czynności mieści się m.in. nadanie przesyłki, jej opakowanie, odprawa celna, znalezienie przewoźnika.

Zlecenie spedycyjne powinno uwzględniać informacje takie jak:

✅ dane kontrahenta i zleceniobiorcy,
✅ specyfikacja ładunku (m.in. rodzaj ładunku, jego waga, klasa niebezpieczeństwa, wartość),
✅ sposób zabezpieczenia przesyłki,
✅ miejsce i termin załadunku/rozładunku,
✅ informacje dotyczące pojazdu/kierowcy,
✅ kwota wynagrodzenia (stawka za usługę),
✅ warunki.

Jeśli dojdzie do częściowej lub całkowitej szkody podczas transportu, zlecenie spedycyjne to pierwszy i jedyny dokument brany pod uwagę. Podczas dokonywania weryfikacji pracy spedytora ubezpieczyciel sprawdza przede wszystkim to, czy wykonał on ją z należytą starannością. W przypadku uszkodzenia znaczenie ma najczęściej sposób zabezpieczenia towaru oraz to, czy był on zgodny z zaleceniami klienta.

Czym jest zlecenie transportowe i co zawiera?

Zlecenie transportowe to nic innego jak umowa przewozu, która określa warunki współpracy pomiędzy przewoźnikiem a zleceniodawcą dotyczące przewozu ładunku. Nie odnosi się zatem do organizacji transportu. Zlecenie to może obejmować przewóz krajowy lub międzynarodowy. W poszukiwaniu szczegółowej definicji umowy przewozu również należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego, art. 774. Wskazuje on, że przez umowę przewozu „przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy”.

W zleceniu transportowym należy zawrzeć w szczególności:

✅ miejsce oraz datę załadunku/rozładunku,
✅ rodzaj, specyfikację ładunku,
✅ termin płatności,
✅ rodzaj pojazdu,
✅ ubezpieczenie towaru.

Zlecenie spedycyjne a transportowe – różny zakres odpowiedzialności

Zasadniczą różnicą, jaka występuje pomiędzy zleceniem spedycyjnym a transportowym, jest kwestia odpowiedzialności.

Szerzej na temat odpowiedzialności przewoźnika i spedytora, oraz o tym czy spedytor może przyjąć zlecenie transportowe przeczytacie w materiale eksperckim przygotowanym przez Kancelarię Transportową Legaltrans TUTAJ.

Autor: Kancelaria Transportowa Legaltrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels