Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Zmiany w przepisach ruchu drogowego - o co chodzi?

Utworzona: 2021-10-17


Ustawa, która zaczęła obowiązywać od 1 czerwca br. przewiduje rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię drogi po przejściu dla pieszych.

Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Wprowadzono także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Ponadto nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.

Ustawa wprowadziła także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest zobowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Warto sobie uświadomić, że jednym z czynników wpływających na drogę hamowania naszego pojazdu jest czas reakcji. Jak zaznacza Maciej Bednik z Automobilklubu Wielkopolska, wpływ na całkowitą drogę zatrzymania pojazdu ma bardzo wiele czynników, począwszy od samej drogi, jej nawierzchni, stanu technicznego, poprzez warunki atmosferyczne. Drugim ważnym aspektem jest stan techniczny naszego samochodu - to jak sprawne są jego hamulce czy ogumienie. Zdaniem eksperta, najsłabszym elementem w tej "drogowej układance" jest człowiek - posłuchajcie.

Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels