Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Centrum Księgowości Transportowej

Zmiany w podatkach od 1 lipca 2021 r.

Utworzona: 2021-07-23


01.07.2021 r. to data, wraz z którą w życie weszło wiele nowych regulacji prawnych. Obowiązujące od kilku dni zmiany dotyczą przede wszystkim podatku od towaru i usług oraz akcyzy, a także wielu innych. Najważniejsze z nich omawiamy poniżej.

Od 1 lipca 2021 r. pakiet e-commerce

Wraz z początkiem tego miesiąca, zarówno w Polsce, jak i innych państwa UE obowiązuje pakiet e-commerce. Zawarte w nim rozwiązania mają przyczynić się do ułatwienia rozliczeń VAT od towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE oraz zwiększyć konkurencyjność względem przedsiębiorców spoza UE.

Dla konsumentów oznacza to bezpośrednio dodatkową opłatę i podatek VAT od do tej pory zwolnionych z niego przesyłek w wysokości do 22 euro (tzw. małe przesyłki). Do przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro od 1 lipca zostaje zatem doliczany VAT. Odnosi się to do przesyłek we wszystkich krajach UE.

Ponadto, pakiet e-commerce obejmuje także:

-Rozszerzenie transakcji B2B z możliwością ich rozliczania w uproszczonej procedurze One Stop Shop,
- Nowe obowiązki dla operatorów interfejsów elektronicznych, ułatwiające sprzedaż konsumentom z UE,
- Rozliczanie VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop,
- Uproszczoną procedurę deklarowania zapłaty podatku za towary importowane przy przesyłkach do wartości 150 euro.

Nowy VAT-R

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R(15). Zamiany w tym zakresie wynikają ze zmian wprowadzanych w pakiecie VAT e-commerce.

Nową wersję formularza zawiera projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 18 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług.

Kolejny etap wprowadzania kas fiskalnych online

Szczegółowo o etapach zmian kas fiskalnych na kasy online pisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów. Przypomnijmy jednak, że od 1 lipca br. obowiązek ten objął nowe grupy przedsiębiorców. Są to branże fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu oraz świadczące usługi w zakresie opieki medycznej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Zgłoszenie do CRPA

30 czerwca br. upłynął termin zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Był to również termin, do którego należało uzupełnić dane zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R.

Jakie konsekwencje dla podmiotów, które nie wywiązały się z tego obowiązku? Od 1 lipca 2021 r. nie mogą one prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych.

Deklaracja na podatek akcyzowy w formie elektronicznej

Od początku bieżącego miesiąca istnieje obowiązek składania deklaracji na podatek akcyzowy w formie elektronicznej. Wszystkie zobligowane do tego osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zarejestrować się za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez portal PUESC.

Co z akcyzą za przerejestrowanie pojazdu na samochód osobowy?

Na 1 lipca 2022 r. zostaje przesunięty termin powstania obowiązku podatkowego w postaci zapłaty akcyzy przy przerejestrowywaniu pojazdu na samochód osobowy, w tym samochód kempingowy, która będzie mieć miejsce w okresie 1 lipca 2021 r. – 30 czerwca 2022 r.

Za rok, czyli 1 lipca 2022 r. osoby, które dokonały takiej zmiany w ww. okresie, będą musiały złożyć deklarację uproszczoną oraz obliczyć i zapłacić wymaganą akcyzę.

Procedura AML od 31 lipca 2021 r.

Wyjątkowo nie od 1 lipca br., a dopiero wraz z końcem miesiąca wszystkie biura rachunkowe w Polsce (biura księgowe, banki, czy biura nieruchomości) będą zobowiązane do wdrożenia specjalnych procedur przeciwdziałających praniu pieniędzy.

TAX FREE

Obecnie, system TAX FREE pozwalający otrzymać podróżującym zwrot podatku VAT działa w formie papierowej. Od 1 lipca przedsiębiorcy mogą jednak rejestrować się do nowego systemu informatycznego na platformie PUESC, który będzie funkcjonował w takiej formie od przyszłego roku.

Na zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w Polsce mogą liczyć podróżujący, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terenie UE.

TAX FREE dotyczy podróżnych zakupujących w RP towary o wartości większej niż 200 zł, którzy otrzymali paragony z kasy oraz wywieźli towar poza UE, co zostało wcześniej potwierdzone przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

Więcej informacji- CENTRUM KSIĘGOWOŚCI TRANSPORTOWEJ
Do ulubionych Centrum Księgowości Transportowej
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels