Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Mobbing: rząd zapowiada ochronę ofiar i surowe kary

Utworzona: 2024-12-12


Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Doświadczenie mobbingu wpływa nie tylko na sytuację w pracy, ale całe życie osoby, która się z nim zmaga. Obecnie regulacje prawne są niewystarczające i nierzadko powodują trudności w dochodzeniu swoich praw na drodze sądowej. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS ) powstał projekt ustawy, która ma doprecyzować przepisy, dostosować definicję mobbingu do współczesnych realiów, a w efekcie lepiej chronić ofiary mobbingu. MRPiPS złożyło wniosek o wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Dlaczego potrzebujemy nowych regulacji dot. mobbingu?

W aktualnej definicji mobbingu jest kilka elementów, które muszą wystąpić łącznie, aby dane zachowanie mogło zostać uznane za mobbing. W efekcie ofiarom bardzo trudno jest dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Co więcej, definicja mobbingu nie była zmieniana od przeszło 20 lat i niekoniecznie przystaje do dzisiejszych realiów.

Jak wskazuje MRPiPS, potrzebujemy jasnej i zrozumiałej definicji, a także lepszego rozumienia prawa zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Konieczne jest także ujednolicenie orzecznictwa, czyli większa spójność w działaniach sądów w sprawach dotyczących mobbingu.

Jakie są główne założenia projektu ustawy autorstwa Ministerstwa Pracy?

Zgodnie z projektem podstawową cechą mobbingu ma być uporczywe nękanie pracownika. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe.

Projekt zakłada także:
➡ konieczność określenia zasad przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w regulaminie pracy,
➡ nałożenie na pracodawcę obowiązku stosowania działań prewencyjnych, wykrywania i reagowania na mobbing oraz wspieranie ofiar mobbingu,
➡ zwolnienie z odpowiedzialności cywilnoprawnej pracodawcy, jeżeli mobbing nie pochodził od przełożonego pracownika i zostały wdrożone odpowiednie działania prewencyjne,
➡ ustanowienie minimalnego progu wysokości zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu wynoszącego sześć miesięcznych wynagrodzeń.

Mówimy „nie” kulturze mobbingu

Sprawcy muszą być surowo karani, a ofiary otoczone ochroną. O konieczności zmian przepisów dotyczących mobbingu oraz trwających nad projektem ustawy pracach mówiła podczas listopadowego współKongresu Kultury w Warszawie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
STALSPEED


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels