Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia

Utworzona: 2024-11-07


Nest Bank opublikował raport, w którym zwraca uwagę opinii publicznej i samych właścicieli małych i średnich firm na potrzebę zadbania o swoje zdrowie emocjonalne. Z publikacji wynika, że mikroprzedsiębiorcy w naszym kraju czują się niedoceniani i przeciążeni.

Mikroprzedsiębiorcy, mimo kluczowego wkładu w rozwój gospodarki, na co dzień zmagają się z wieloma problemami, zarówno zawodowymi, jak i osobistymi. Wyniki raportu pokazały, że przedsiębiorcy są świadomi swojej ważnej roli - potwierdza to aż 88% badanych. Warto podkreślić, że tę opinię podziela aż 80% pracowników etatowych, którzy uważają, że małe i średnie firmy napędzają gospodarkę. Mogłoby się wydawać, że tak świadoma własnej wartości i doceniana grupa w Polsce ma się świetnie. Nic bardziej mylnego. Przedsiębiorcy w Polsce czują się niedoceniani i przeciążeni. Co więcej - przeważająca większość etatowców zgadza się z ich odczuciami. Jednak aż 84% badanych przedsiębiorców uważa, że w Polsce nie szanuje się osób, które prowadzą własny biznes i z tym poglądem zgadza się 74% etatowców.

Najbardziej charakterystyczną cechą współczesnych mikroprzedsiębiorców jest wysokie obciążenie pracą oraz brak "work-life balance". To powoduje, że przedsiębiorcy niemal nie odpoczywają - brak im takiej przestrzeni, w której mogliby się zregenerować, naładować baterie i nabrać dystansu. Dlatego zainicjowaliśmy kampanię społeczną "Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia", by pokazać, że zdrowie psychiczne tej grupy jest bardzo ważne - dla nich samych, ich bliskich, ale też dla nas jako społeczeństwa mówi Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank.

Mikroprzedsiębiorcy - zagrożeni i przeciążeni

Wyniki raportu pokazały, że prowadzenia własnej firmy nie da się zamknąć w sztywnych ramach 8 godzin i 96% mikroprzedsiębiorców czuje się przeciążonych pracą, w tym 31% w wysokim stopniu. Objawia się to m.in. brakiem czasu na odpoczynek i regenerację: aż 6 na 10 przedsiębiorców nie idzie na zwolnienie lekarskie w przypadku choroby, 56% nie bierze urlopów dłuższych niż tydzień z obawy o sytuację w pracy, a blisko połowa z nich jest pod telefonem całą dobę.

Badanie wskazuje, że wśród mikroprzedsiębiorców nie ma czegoś takiego jak "spokojne prowadzenie firmy". W ciągu ostatnich 3 lat niemal wszyscy przedsiębiorcy doświadczyli różnych symptomów, które świadczyły o napięciu, lęku i obniżonym nastroju. Trudne stany psychiczne nie przemijają bez śladu, a tym śladem jest przede wszystkim stale odczuwany lęk. Niestety stanowią one duże obciążenie dla organizmu i jeśli utrzymują się dłuższy czas, to wyniszczają ciało i psychikę dodaje Aleksandra Tokarewicz, CEO Helping Hand.

Cały raport z badania do pobrania TUTAJ 📌

Raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” został opracowany na podstawie badań Synergion, składających się z pogłębionych wywiadów indywidualnych, a następnie sondażu na grupie 908 przedsiębiorców, reprezentatywnej pod względem struktury liczebności mikroprzedsiębiorstw w branżach i województwach według najbardziej aktualnych danych GUS.

Źródło informacji: Nest Bank/PAP
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LINK Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels