Jak wskazują ostatnie statystyki TAPA, międzynarodowego stowarzyszenia, zajmującego się bezpieczeństwem w transporcie zaawansowanych technologii w ostatnim czasie problem przestępstw dokonywanych na tle rabunkowym przybrał na sile. W 2023 roku na terenie Unii Europejskiej doszło do ponad 8 000 kradzieży podczas transportu, co oznacza, że dziennie takie incydenty miały miejsce średnio 23 razy. Biorąc pod uwagę I kwartał 2024 roku – liczba przypadków na dzień wynosi 29, o czym przeczytacie TUTAJ.
24-stronicowy przewodnik opracowany przez TAPA EMEA w 14 wersjach językowych (angielski, bułgarski, francuski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, szwedzki, turecki, ukraiński, włoski) opisuje kwestie bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw, podkreślając znaczenie komunikacji z organami ścigania i zarządem firmy w przypadku wystąpienia kradzieży ładunku lub podejrzanymi działaniami, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ładunku. Aby pomóc kierowcom zrozumieć te zagrożenia, w dokumencie przedstawiono typowe rodzaje zagrożeń i ataków, których celem są łańcuchy dostaw w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w szczególności:
🚩 włamania, rabunki i kradzieże,
🚩 oszustwa,
🚩 porwania,
🚩 wejście nielegalnych migrantów do środka pojazdu,
🚩 przestępczość na „ostatniej mili”,
🚩 cyberprzestępczość i wyciek wrażliwych informacji.
Przewodnik bezpieczeństwa kierowców w języku polskim
Oprócz objaśnień dotyczących tego rodzaju przestępstw, przewodnik zawiera porady dla kierowców na temat rekomendowanych zachowań w przypadku każdego rodzaju zdarzenia. Dokument zawiera listę numerów alarmowych w 29 krajach w Europie, dzięki którym można się skontaktować z organami ścigania oraz służbami ratowniczymi/pogotowia, aby móc natychmiastowo reagować na zdarzenia związane z bezpieczeństwem lub zdrowiem.
Źródło: TAPA EMEA
Utworzona: 2024-07-16