Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Austria: kalkulator klasy emisji CO2 - zmiany w opłatach drogowych

Utworzona: 2023-10-27


Od 1 stycznia 2024 r. w Austrii zacznie obowiązywać zmieniony system opłat drogowych za pojazdy ciężarowe, zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie kosztów infrastruktury, która przewiduje redukcję emisji CO2 związanych z transportem.

Do tej pory opłata za przejazd ciężarówki składała się z dwóch składników: kosztów zużycia infrastruktury oraz kosztów związanych z hałasem i zanieczyszczeniami powietrza. Trzecim składnikiem będzie emisja CO2. Nowelizacja jest w dużej mierze odpowiedzią na zmiany unijnej dyrektywy w sprawie kosztów infrastruktury. Więcej w materiale ➡ Austria wstrzymuje podwyżki opłat drogowych dla ciężarówek, jest jedno 'ale'.

Od przyszłego roku opłata za przejazd ciężarówkami będzie uwzględniać koszty emisji CO2. Do sprawdzenia klasy emisji pojazdu w Austrii wymagane są trzy wartości:
✅ data pierwszej rejestracji,
✅ podgrupa pojazdu,
✅ konkretna wartość emisji CO2.

Pojazdy po raz pierwszy zarejestrowane przed 1 lipca 2019 r. są automatycznie zaliczone do 1. klasy emisji CO2, podobnie jak pojazdy, dla których nie ma jeszcze regulacji prawnych. Przynależność do 1. klasy emisji nie wymaga żadnych dokumentów potwierdzających. Właściwą klasę emisji pojazdu można ustalić za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie go-maut.at.

Link do kalkulatora pozwalającego obliczyć klasę emisji CO2 📌

Uwaga ❗ obecnie strona umożliwia jedynie sprawdzenie klasy emisji CO2 danego pojazdu. Od 20 listopada możliwe będzie także przesłanie niezbędnych dokumentów weryfikacyjnych.

Do ustalenia klasy emisji CO2 potrzebne są następujące dokumenty pojazdu:

✅ certyfikat rejestracji,
✅ dokument od producenta pojazdu (CIF),
✅ ewentualnie, deklaracja zgodności (CoC).

1. Typ napędu

Typ napędu można znaleźć w:
✅ polu P.3 w dowodzie rejestracyjnym,
✅ w pkt. 1.2.3 dokumentu od producenta pojazdu (CIF),
✅ w polu 26 świadectwa zgodności (CoC).

Następnie należy wybrać rodzaj napędu pojazdu:
✅ akumulatorowy napęd elektryczny,
✅ napęd elektryczny zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi,
✅ silnik spalinowy (benzyna, olej napędowy lub gaz ziemny).

Po wybraniu rodzaju napędu, należy przejść do następnej strony, na której pokazana jest klasa emisja, do której zaliczony został pojazd.

2) Data pierwszej rejestracji

Jeśli został wybrany silnik spalinowy, należy podać datę pierwszej rejestracji.

3) Grupa i podgrupa pojazdu

Jeżeli pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany po 1 lipca 2019, należy wybrać grupę pojazdu podaną w dokumencie CIF w pkt. 1.1.5

Do wyboru jest 5 grup:
✅ Grupa 4: ciągnik 2-osiowy (4x2) > 16 t,
✅ Grupa 5: ciężarówka sztywna 2-osiowa (4x2) > 16 t,
✅ Grupa 9: ciężarówka sztywna 3-osiowa (6x2); wszystkie kategorie wagowe,
✅ Grupa 10: ciągnik 3-osiowy (6x2), wszystkie kategorie wagowe,
✅ Grupa: inne pojazdy.

Po wybraniu grupy należy wybrać odpowiednią podgrupę podaną w punkcie 1.1.5 a dokumentu CIF lub w świadectwie zgodności (CoC) w polu 49.7. W przypadku wybrania grupy „inne pojazdy”, nie wybiera się podgrupy – pojazd jest zaliczony do klasy 1.

4) Konkretna wartość emisji CO2

Po wybraniu odpowiedniej podgrupy pojazdu, należy podać konkretną wartość emisji CO2 podaną w polu V7 dowodu rejestracyjnego, w pkt. 2.3 dokumentu CIF lub w polu 49.5 świadectwa zgodności (CoC). Po podaniu tej informacji otrzymujemy informację o klasie emisji pojazdu.

Warto wspomnieć, że od 1 grudnia 2023 roku opłata za przejazd ciężarówkami w Niemczech również będzie uwzględniać koszty emisji CO2. Kilka dni temu Bundestag zatwierdził ustawę rządu federalnego. Więcej w materiale ➡ To już pewne. Wyższy MAUT od 1 grudnia.

Źródło: ASFINAG
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels