Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Austria wstrzymuje podwyżki opłat drogowych dla ciężarówek, jest jedno 'ale'

Utworzona: 2023-09-22


W przyszłym roku ceny winiet dla samochodów osobowych i opłat za przejazd ciężarówkami nie zostaną podwyższone, aby uwzględnić inflację. W zamian w przyszłości opłata drogowa od samochodów ciężarowych będzie zawierać opłatę za emisję CO2, więc pojazdy mniej ekologiczne będą płacić więcej.

Zmiana ma odzwierciedlać rzeczywiste koszty, a przy tym motywować do zakupu bardziej ekologicznych pojazdów. Do tej pory opłata za przejazd ciężarówki składała się z dwóch składników: kosztów zużycia infrastruktury oraz kosztów związanych z hałasem i zanieczyszczeniami powietrza. Trzecim składnikiem będzie emisja CO2. Nowelizacja jest w dużej mierze odpowiedzią na zmiany unijnej dyrektywy w sprawie kosztów infrastruktury.

Od 2025 r. opłata zostanie podwyższona ponownie, aby uwzględnić inflację. Bez uwzględnienia korekt włączenia składnika za emisję CO2 spowoduje wzrost całkowitych stawek dla większości pojazdów w około 5,5% w 2025, około 5,2% w 2026, a uwzględniając koszty inflacji według prognozy Austriackiego Bank Narodowego (OeNB): około 12,1% w 2025, oraz około 8,4% w 2026 r.

Przykładowe opłaty za samochód ciężarowy (40 ton, EURO VI)

Informacje na lata 2025 i 2026 uwzględniające korektę inflacyjną zgodnie z prognozą OeNB. Korytarz Brenner (granica państwa w pobliżu granicy państwa Kufstein – Brenner Pass)


📌Opłata drogowa za pojazdy ciężarowe obejmuje zasadniczo wszystkie pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Jednak od 1 stycznia 2025 r. dla autobusów zostanie ustalona odrębna grupa taryfowa, z 25% zniżką kosztów emisji CO2.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels