Czy ubezpieczenie AC nowego samochodu jest konieczne jak ubezpieczenie OC?
Właściwie polisa AC, zaliczana jest do grona fakultatywnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Oznacza to, że możesz, ale nie musisz kupować AC dla nowego auta. Takie ubezpieczenie samochodu może być jednak w niektórych przypadkach wymagane, na przykład wtedy, gdy korzystasz z zewnętrznych form finansowania nabycia pojazdu, takich jak:- leasing samochodu,
- wynajem długoterminowy,
- kredyt samochodowy na zakup pojazdu.
Pomimo faktu, że AC jest dobrowolne, to jednak warto je w wielu sytuacjach po prostu mieć. Będzie ono skutecznie chroniło auto z salonu, które nie jest przecież tanie, przed ryzykiem kradzieży, zniszczenia czy poważnego uszkodzenia w wypadku, w wyniku działania sił natury czy nieznanych osób trzecich.
Musisz wiedzieć przy tym, że zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych po zakupie nowego auta musisz je obowiązkowo ubezpieczyć w ramach polisy OC. Możesz dowiedzieć się od razu, ile będzie wynosiła cena za ochronę. Kalkulator składki OC Ci w tym pomoże.
Jak wybrać ubezpieczenie autocasco nowego auta?
Jeśli decydujesz się zwiększyć ochronę ubezpieczeniową swojego pojazdu poza obowiązkowe OC, możesz wybrać AC. Jak to zrobić? Miej świadomość, że każde towarzystwo może dowolnie kształtować zakres takiego ubezpieczenia czy wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej. Zanim podpiszesz umowę, wczytaj się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia.Na co zwrócić uwagę, by korzystnie ubezpieczyć nowy samochód?
Przy kupowaniu AC dla auta z salonu istotnych jest wiele czynników. Zwróć uwagę na następujące:- Zakres ochrony ubezpieczeniowej – czy jest to pełne AC, obejmujące ryzyko kradzieży, zniszczenia w wyniku pożaru czy działania innych sił natury albo nieznanych osób trzecich, czy też masz do czynienia z AC mini, obejmującym tylko wybrane szkody i ryzyka.
- Suma ubezpieczenia – inaczej górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela wynikająca z ubezpieczenia AC. Powinna odpowiadać realnej wartości pojazdu z dnia podpisywania umowy AC.
- Sposób likwidacji szkody – szkoda może być likwidowana bezgotówkowo w wybranym warsztacie lub ASO albo na kosztorys, gdzie otrzymujesz gotówkę na naprawę auta po oszacowaniu zaistniałych szkód przez rzeczoznawcę majątkowego.
- Amortyzacja części – wybierasz polisę bez amortyzacji, gdy towarzystwo pokrywa koszty zakupu części nowych, czy z amortyzacją, kiedy odszkodowanie za części pomniejszane jest adekwatnie do ich obecnego zużycia.
- Części użyte do napraw – oryginalne (zalecane w szczególności przy nowych pojazdach) lub zamienniki części oryginalnych, o porównywalnej jakości.
- Udział własny w szkodzie z AC – czyli franszyza redukcyjna, która pomniejsza odszkodowanie z AC. Wskazuje procentowy lub kwotowy udział własny w szkodzie ponoszony przez klienta.
- Franszyza integralna – wartościowo określona kwota, powyżej której towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za powstałą szkodę.
Korzyści z AC dla nowego samochodu z salonu
Czy wykupienie AC dla nowego samochodu z salonu przyniesie Ci jakiekolwiek korzyści? Być może dzięki temu skorzystasz z atrakcyjniejszej oferty finansowania zewnętrznego jego nabycia albo będziesz w stanie zaciągnąć kredyt na samochód.Wśród najbardziej istotnych korzyści wynikających z zakupu dopasowanego ubezpieczenia AC dla swojego nowego samochodu z salonu trzeba wymienić następujące:
- wypłatę odszkodowania w razie kradzieży czy uszkodzenia, a nawet zniszczenia auta, również wtedy, gdy do zdarzenia dojdzie z Twojej winy;
- wygodę w likwidacji szkody – np. przy wyborze bezgotówkowego rozliczenia, bez udziału własnego w szkodzie;
- zachowanie samochodu w doskonałym stanie przez długi czas dzięki naprawom z AC;
- większy komfort dla klienta.
Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu OC i AC? Pakiet ubezpieczeniowy na auto z salonu
Cena ubezpieczenia AC, o czym możesz przekonać się przy wykorzystaniu kalkulatora OC i AC, nie jest zbyt wygórowana, zwłaszcza w porównaniu np. do kosztów zakupu zupełnie nowego samochodu z salonu. Optymalnie dopasowane AC sprawi, że nawet w obliczu kradzieży otrzymasz od ubezpieczyciela takie odszkodowanie, które pozwoli Ci na zakup nowego auta.Często możesz kupić w atrakcyjnej cenie pakiet dealerski ubezpieczeń. W przypadku nowego samochodu dealer może zaproponować zawarcie umów ubezpieczeń OC AC, NNW i Assistance jeszcze przed dniem rejestracji nowego samochodu. Warto kupić ubezpieczenie w pakiecie na pojazd prosto z salonu, by móc cieszyć się pełnią ochroną ubezpieczeniową przy korzystaniu z nowego auta.