Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ile kierowca zapłaci za wyprzedzanie na zakazie?

Utworzona: 2023-07-04


Nowe stawki uwzględniono w opublikowanym 30 czerwca br. rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Mamy już zakaz wyprzedzania się ciężarówek, gdy nie ma trzech pasów ruchu. W życie weszły przepisy, których celem było ograniczenie tzw. wyścigów słoni. Od 1 lipca br. obowiązuje opublikowane dzień wcześniej rozporządzenie zmieniające to w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń - informuje prawodrogowe.pl.

Rozporządzenie - nowe naruszenie i grzywna

W opublikowanym 30 czerwca br. i obowiązującym 1 lipca rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń w tabeli B w części III „Przepisy dotyczące ruchu pojazdów” dodano:

❌ w części E „Wyprzedzanie” wiersz oznaczony lp. 101a w brzmieniu: Naruszenie przez kierującego pojazdem kategorii N2 lub N3*** zakazu wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy – grzywna 1000/2000 pln;

❌ w części J „Autostrady i drogi ekspresowe” wiersz oznaczony lp. 154a w brzmieniu: Naruszenie przez kierującego pojazdem kategorii N2 lub N3*** lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku obowiązku korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni – grzywna 500 pln.

Czy kierowcy ciężarówek nadużywali manewru wyprzedzania, czy jechali w niektórych sytuacjach wg zasady, że duży może więcej, trudno ocenić. Pamiętajmy jednak, że to są zawodowcy, regularnie szkoleni a przewoźnicy wskazują na zagrożenie jakie powodują młodzi kierowcy samochodów osobowych. Jednak kierowcy osobówek odetchnęli. W komentarzach przewija się opinia, że na wielu drogach przydatny byłby trzeci pas. Warto także nadmienić, że od kilku miesięcy w mediach krąży informacja o wprowadzeniu przez Unię Europejską nowych przepisów dotyczących obowiązkowego przeprowadzania badań psychologicznych wśród kierowców powyżej 65. roku życia. Planowany termin wejścia w życie nowych regulacji to styczeń 2024 r., a ich celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a także minimalizowanie ryzyka kolizji i wypadków wynikających z problemów z koncentracją i skupieniem prowadzących pojazdy. W Polsce blisko 60% osób uważa, że kierowcy posiadający prawo jazdy powinny w pewnym momencie życia przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne w celu przedłużenia ważności dokumentu.

Więcej o zakazie wyprzedzania dla pojazdów w materiałach:

Klamka zapadła - od 1 lipca br. koniec wyścigów słoni

Lipcowe zmiany

Koniec wyścigów słoni

Źródło: prawodrogowe.pl
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels