Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Lipcowe zmiany: koniec wyścigów słoni i stanu epidemii, darmowe autostrady oraz przepisy ADR

Utworzona: 2023-06-30


1 lipca wchodzą w życie przepisy, które obowiązywać będą zarówno kierowców, pracowników jak i samych pracodawców. Czego będą dotyczyć zmiany?

👉 Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych

Ustawa z 26 maja br. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw wskazuje, że od 1 lipca br. kierujący pojazdem kategorii N2 lub N3 lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku, będzie obowiązany korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Ponadto kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3 zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze. Zakazu tego nie będzie się stosować do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Klamka zapadła - od 1 lipca br. koniec wyścigów słoni

👉 Darmowe autostrady dla pojazdów osobowych

Wyżej wymieniona ustawa przewiduje również całkowitą rezygnację z poboru opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz motocykli. Nadal pobierana będzie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej opłata elektroniczna od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad.

Darmowy przejazd autostradami dla samochodów o dmc poniżej 3,5 t

👉 Nowe przepisy ADR

Na początku roku weszła kolejna edycja Umowy o międzynarodowym przewozie towarów niebezpiecznych ADR. Zgodnie z nią powstał obowiązek wyznaczenia doradcy DGSA również dla firm, które występują wyłącznie jako nadawca w terminie. Zmiany wprowadzone w umowie ADR 2023 w większości przypadków wejdą w życie najpóźniej 1 lipca br., przy czym należy pamiętać, że zapisy działu 1.6 - przepisy przejściowe określają inne terminy wejścia w życie niektórych przepisów. Szczegółowe informacje znajdują się w materiale eksperckim przygotowanym przez Jacka Plutę z ADR ADVISER.

ADR zmienia się co dwa lata - nowe przepisy już w 2023r.

👉 Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Pandemia oficjalnie zakończy się w Polsce 1 lipca br. Zarówno firmy jak i pracownicy będą musieli nadrobić część obowiązków, które w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego były zawieszone. Najważniejsze z nich dotyczą zaległych badań medycyny pracy, szkoleń BHP, pracy zdalnej czy zatrudniania cudzoziemców. Jak wskazuje dr Paweł Łuczak z Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi w rozmowie z Newserią, obowiązek wykonywania badań okresowych został zawieszony krótko po wybuchu pandemii, na mocy ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Pracodawcy, którzy zdecydowali się skorzystać z tego rozwiązania, będą musieli nadrobić zaległości w ciągu 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Ważną kwestią do dopilnowania są też szkolenia okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, których ważność upływa po 60 dniach od momentu zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Pracownicy mają więc tylko dwa miesiące, aby je nadrobić. Ekspert podkreśla, że pilnowanie tych terminów jest bardzo ważne, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy czy aktualnego orzeczenia o zdolności do pracy.

Koniec stanu epidemii - wiele zmian także dla przedsiębiorców

👉 Pakiet SLIM VAT 3

Na mocy nowych przepisów, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa ta przewiduje łatwiejsze fakturowanie towarów zza granicy. SLIM VAT 3 wprowadza także system miarkowania sankcji za nieprawidłowe rozliczanie podatku VAT. Zastąpi on dotychczasowy model sankcjonowania według określonych stawek, np. 100% podatku VAT. Teraz kary będą mieć charakter zindywidualizowany, a ich wysokość będzie zależeć od pozycji majątkowej podatnika.​

SLIM VAT 3 - jakie zmiany wejdą w życie?

Łatwiejsze rozliczanie podatku od towarów i usług
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Studio Patrzałek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels