Poniżej opis przypadków, w których korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu jest dozwolone lub zabronione.
❌Telefonowanie podczas jazdy
jest dozwolone tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Termin „telefonowanie” obejmuje prowadzenie rozmowy, jak i wszelkie czynności zmierzające do nawiązania i zakończenia rozmowy. Dlatego zarówno odbieranie połączeń telefonicznych, jak i wykonywanie połączeń podczas jazdy jest dozwolone tylko wtedy, gdy do wykonywania połączeń używany jest zestaw głośnomówiący. Jeśli korzystasz z zestawu głośnomówiącego do wykonywania połączeń podczas jazdy, telefon komórkowy nie musi być umocowany w uchwycie. Każdy, kto rozmawia przez telefon podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego, zostanie ukarany mandatem wysokości 50 euro. W przypadku odmowy zapłaty, władze zostaną o tym powiadomione i nałożona zostanie grzywna w wysokości do 72 euro lub kara pozbawienia wolności do 24 godzin, jeśli grzywna nie może zostać pobrana.
❌Zestawy głośnomówiące
to dodatkowe urządzenia do telefonów komórkowych, które umożliwiają prowadzenie rozmowy telefonicznej mając jednocześnie obie ręce wolne do trzymania kierowcy. Urządzenia głośnomówiące muszą spełniać wymagania przepisów bezpieczeństwa. Zasadniczo można używać urządzeń głośnomówiących przymocowanych lub przenośnych ale muszą one spełniać określone wymagania. Przymocowane zestawy głośnomówiące muszą zawierać urządzenie do mocowania telefonów komórkowych wewnątrz samochodu. Urządzenie to musi być zaprojektowane w taki sposób, aby po zainstalowaniu urządzenia głośnomówiącego kierowca mógł obsługiwać odpowiednie funkcje telefonu komórkowego jedną ręką bez konieczności znacznej zmiany pozycji wymaganej do kierowania. Mikrofon i słuchawki (słuchawki) lub głośniki zestawu głośnomówiącego muszą być mocowane w taki sposób, aby nie wymagało to znacznej zmiany pozycji podczas kierowania, nie ograniczało widoczności i swobody poruszania się kierowcy, szczególnie przez kable. Ponadto mikrofon musi mieć możliwość zamocowania w taki sposób, aby kierowca nie odwracał musiał skręcać głowy i odrywać wzroku od drogi. Przenośne urządzenia głośnomówiące muszą być połączone z telefonem komórkowym za pomocą wystarczająco długiego kabla do słuchawek lub bezprzewodowo z zestawem słuchawkowym w taki sposób, aby zagwarantować, że kabel nie przebiega w polu widzenia kierowcy. Ponadto należy zapewnić możliwość zamocowania mikrofonu w taki sposób, aby możliwe było prawidłowe mówienie bez konieczności zmiany pozycji podczas prowadzenia pojazdu, bez ograniczania widoczności i swobody poruszania się kierowcy. Kierowca musi być w stanie obsługiwać główne funkcje telefonu komórkowego jedną ręką bez zmiany pozycji podczas kierowania.
❌Telefonowanie z wykorzystaniem funkcji głośnika
jeśli telefon komórkowy służy tylko do wykonywania połączeń, można używać wbudowanego głośnika jako swego rodzaju „urządzenia głośnomówiącego”. To samo dotyczy pracy z oprogramowaniem do rozpoznawania mowy, takim jak „Siri”. Musi jednak istnieć możliwość komunikowania się bez odrywania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Aby uniknąć problemów podczas kontroli, zalecamy przymocowanie telefonu komórkowego do uchwytu. Jeśli telefon komórkowy jest również używany jako system nawigacji, musi być umocowany w uchwycie.
❌Zabrania się trzymania telefonu komórkowego między głową a ramieniem
i używania go do wykonywania połączeń podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego.
❌Używanie sterowania głosowego
do nawiązywania połączeń. Jeśli używany jest zestaw głośnomówiący, telefon komórkowy ze sterowaniem głosowym może być używany do telefonowania.
❌Telefon komórkowy może być używany jako system nawigacyjny
jeśli jest zamocowany w uchwycie. Nie wolno jednak wprowadzać adresu podczas jazdy, ponieważ odwracanie wzroku w celu obsługi klawiatury i wyświetlacza powoduje rozproszenie uwagi. Adresy należy zatem wprowadzić przed jazdą lub w tym celu należy zatrzymać pojazd.
❌Używanie telefonu komórkowego do SMS-ów, przeglądania Facebooka
słuchania muzyki itp. SMS/e-maile/sieci społecznościowe (Facebook, Twitter, WhatsApp itp.)- podczas jazdy dozwolone jest tylko używanie telefonu w trybie głośnomówiącym i jako systemu nawigacji, pod warunkiem że jest on umieszczony w uchwycie. Dlatego np. pisanie i czytanie SMS-ów, e-maili czy wiadomości na kanałach społecznościowych, a także surfowanie po Internecie podczas jazdy jest kategorycznie zabronione i podlega karze.
❌Słuchanie muzyki przez telefon komórkowy
w zasadzie nie ma nic złego w słuchaniu muzyki z telefonu komórkowego lub odtwarzaniu jej przez system audio pojazdu podczas jazdy. Jednak podczas jazdy nie można wybierać poszczególnych tytułów muzycznych, ponieważ wyszukiwanie i wybieranie za pomocą wyświetlacza telefonu komórkowego powoduje oderwanie wzroku od drogi.
❌Podłączenie telefonu do ładowarki
w czasie jazdy nie można podłączać telefonu w celu doładowania (np. do kabla w zapalniczce). Jest traktowane jako niedozwolone korzystanie z telefonu, nawet w przypadku użycia zestawu głośnomówiącego.
❌Zapisywanie numeru telefonu podczas jazdy
jest zabronioną formą korzystania z telefonu. Zakaz obowiązuje zatem również wtedy, gdy telefon komórkowy jest przymocowany w uchwycie.
Kary
Każdy, kto nielegalnie korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy, zostanie ukarany mandatem wysokości 50 euro. W przypadku odmowy zapłaty tej grzywny, władze zostaną o tym powiadomione i nałożona zostanie grzywna w wysokości do 72 euro lub kara pozbawienia wolności do 24 godzin, jeśli grzywna nie może zostać pobrana.Specjalne sytuacje drogowe (znak stopu, korek uliczny itp.)
🚩Znak stop- w przypadku zatrzymania się przed znakiem stop, nie wolno korzystać z telefonu bez zestawu głośnomówiącego. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Administracyjnego każdy, kto zatrzymał się przed znakiem stop (lub z innych powodów), musi mieć możliwość kontynuowania jazdy, gdy tylko sytuacja na drodze na to pozwoli.
🚩Korek uliczny- to, czy telefon komórkowy może być używany w korkach bez zestawu głośnomówiącego, zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli korek jest tak duży, że jazda nie jest możliwa, nie ma nic złego w telefonowaniu bez zestawu głośnomówiącego lub używaniu telefonu komórkowego do innych celów. Jednak w przypadku ruchu typu „stop and go” telefonowanie bez zestawu głośnomówiącego lub jakiekolwiek inne użycie telefonu komórkowego jest niedozwolone.
🚩Postój z włączonym silnikiem- dopóki pojazd nie się nie przemieszcza można dzwonić również bez zestawu głośnomówiącego. Każde inne użycie telefonu jest w tym przypadku również dozwolone.
🚩Wykrywacze korków, wykrywacze radarów itp. w telefonie komórkowym- zasadniczo aplikacje na smartfony do pobierania informacji o ruchu drogowym, takich jak korki, radary, ceny paliw czy miejsc parkingowych, nie mogą być używane podczas jazdy. Jest to dozwolone tylko wtedy, gdy aplikacja działa jak system nawigacji, a telefon komórkowy jest umocowany w uchwycie. Aby jednak wprowadzić adres, wyszukać itp., pojazd należy się zatrzymać.
🚩Podnoszenie telefonu komórkowego z podłogi pojazdu- jeśli telefon komórkowy spadnie podczas jazdy, można go podnieść, o ile jedna ręka pozostaje na kierownicy i nie odrywa się wzroku od drogi lub ruchu ulicznego.