Odpowiedź: Uprawnienia do kierowania pojazdami są wydawane w drodze decyzji administracyjnej i z reguły są objęte tzw. zasadą trwałości, natomiast prawo jazdy jest tylko dokumentem potwierdzającym ich posiadanie. O ile zatrzymanie prawa jazdy jest dosyć powszechnym zjawiskiem i nie nastręcza problemów procesowych (np. z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h lub manipulacje związane z tachografem), tak już cofnięcie uprawnień nie jest takie proste, wymaga bowiem przeprowadzenia postępowania administracyjnego wszczynanego z urzędu po zaistnieniu ważnych przyczyn wskazanych w ustawie.
Informację, jaką usłyszał i przekazał redakcji czytelnik, należy wobec tego potraktować jako klasyczny internetowy fake news. Sam fakt utraty ważności badań lekarskich czy psychologicznych nie może powodować cofnięcia uprawnień, jednak zdecydowanie będzie przeszkodą w dalszym korzystaniu z nich do czasu aktualizacji badań.
Nawet, jeśli z kuluarów sejmu lub resortu infrastruktury wychodzą w świat jakieś propozycje, czy zwiastuny zmian, to do czasu zamknięcia procesu legislacyjnego nie warto tym sobie zaprzątać głowy. Jeśli zmiana zostanie uchwalona, przepis zostanie opublikowany, to dopiero wówczas będzie o czym mówić, lub czym się martwić :-)
Autor: Mariusz Bukowski BOTM.info