Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Wydobycie rudy z ładowarką w tle

Utworzona: 2022-04-03


Elektryczna wywrotka Scania zostanie wykorzystana do pracy w kopalni LKAB w Malmberget (północna Szwecja), gdzie będzie pracować wraz z elektrycznym dźwigiem, przystosowanym do wykonywania operacji górniczych.

Scania i LKAB działają w branżach, które przechodzą obecnie znaczące zmiany, aby osiągnąć wyższy poziom zrównoważonego rozwoju. Dwie duże firmy łączą siły, aby wdrożyć pojazdy elektryczne do pracy w kopalniach, co jest istotnym krokiem w kierunku rozwoju zrównoważonego transportu w branży wydobywczej. Ta współpraca jest dla producenta pojazdów ciężkich okazją do sprawdzenia w praktyce samochodów ciężarowych z napędem akumulatorowo-elektrycznym w wymagającym środowisku kopalni.

LKAB dąży do tego, aby stać się jedną z najbardziej zrównoważonych firm w światowym przemyśle górniczym. Droga do wolnej od emisji dwutlenku węgla produkcji żelaza i stali zaczyna się od wydobycia rudy żelaza w kopalniach, a obecnie jest rozszerzona również na transport.

Elektryczne pojazdy ciężarowe to element procesu tworzenia nowego standardu dla zrównoważonego górnictwa. Przestawiamy naszą flotę z oleju napędowego i testujemy możliwości pojazdów elektrycznych. Nie tylko pojazdy muszą zapewniać wyższą wydajność, ale przede wszystkim kopalnie muszą działać w sposób bardziej zrównoważony i stanowić bezpieczniejsze środowisko pracy. Włączenie firmy Scania w nasz proces transformacji jest niezwykle cenne, ponieważ daje nam możliwość sprawdzenia elektrycznych pojazdów tej marki. Wspólnie mamy nadzieję stworzenia pojazdów wolnych od paliw kopalnych, które będą nawet bardziej wydajne niż te, które obecnie użytkujemy
– komentuje Peter Gustavsson, kierownik projektu w LKAB.
Ciężka wywrotka o masie całkowitej 49 ton będzie transportować resztki produktów. Drugi pojazd, wyposażony w dźwig, jest przeznaczony do transportu stali wiertniczej do podziemnych platform wiertniczych. Elektryczna ciężarówka z dźwigiem będzie ładowana w zajezdni. Jest również możliwe jej mobilne ładowanie w różnych lokalizacjach, co zwiększy elastyczność zadań transportowych. Pojazdy rozpoczną działalność w LKAB w 2022 roku.

Kontynuujemy współpracę z klientami, którzy chcą wspólnie z nami testować innowacyjne rozwiązania. Bardzo cenna jest możliwość sprawdzenia w praktyce pojazdów elektrycznych, które pracują w ekstremalnych warunkach wykonując rzeczywiste operacje w kopalni. Co więcej, ciężka wywrotka z napędem elektrycznym jest pierwszą tego typu w branży. To kolejny duży krok na drodze do wdrażania zrównoważonych rozwiązań transportowych we wszystkich zastosowaniach
– mówi Fredrik Allard, dyrektor działu e-mobilności w firmie Scania.
Źródło: Scania
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels