Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Polska i Litwa jednym głosem w sprawie rewizji przepisów Pakietu Mobilności

Utworzona: 2021-09-21


Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych, które pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyły się 17 września 2021 r. w Warszawie.

W ramach konsultacji minister Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu i komunikacji Litwy, Mariusem Skuodisem, któremu towarzyszyli wiceministrowie: Loreta Maskalioviene i Julius Skačkauskas.

Poruszone w rozmowach tematy dotyczyły współpracy bilateralnej przy realizacji połączeń drogowych Via Baltica i Via Carpatia, rozwoju przygranicznej infrastruktury drogowej, planowanej rewizji wytycznych sieci TEN-T oraz działań na rzecz wsparcia przewoźników drogowych, w tym korekty przepisów Pakietu Mobilności I. Szeroko omówiono także stan modernizacji linii kolejowej Rail Baltica i możliwość utworzenia pasażerskiego połączenia kolejowego relacji Warszawa - Wilno.

Położenie geopolityczne naszych państw wymusza na nas budowę i doskonalenie odpowiedniej infrastruktury transportowej w celu zapewnienia wysokiego poziomu efektywności sieci transportowej, a także zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszego regionu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Via Baltica i Via Carpatia

Korytarz drogowy Via Baltica łączący Polskę z Litwą (drogami S8 i S61) stanowi naturalne uzupełnienie szlaku Via Carpatia - nowoczesnej drogi szybkiego ruchu, która połączy północną i południową część UE wzdłuż jej wschodniej granicy. Jest to również jedna z fundamentalnych inicjatyw realizujących w praktyce ideę Trójmorza. Z ponad 318 km przyszłej Via Baltica na terenie Polski kierowcy mają już do dyspozycji blisko 190 km. Ukończenie całej trasy na jej polskim odcinku w standardzie drogi ekspresowej nastąpi w roku 2023.

Transeuropejski szlak Via Carpatia liczy wraz z odgałęzieniami ponad 8800 km i przebiega przez regiony zamieszkałe przez ponad 125 mln ludzi. Kluczową arterią stanowiącą oś tego korytarza w Polsce jest droga ekspresowa S19.

Via Carpatia to droga, której budowa jest szczególnie ważna w naszej części Europy. Kiedy zostanie już ukończona niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – dodał minister Adamczyk.

Rozbudowa przygranicznych dróg samorządowych

Podczas rozmów omówiono także kwestię rozbudowy przygranicznych odcinków dróg samorządowych. W ubiegłym roku przedstawiciele obu krajów ocenili stan dróg przygranicznych łączących nasze kraje. Ministerstwo Infrastruktury jest organizatorem pierwszego posiedzenia grupy roboczej ds. poprawy drogowych połączeń transgranicznych z udziałem przedstawicieli ministerstw obu krajów oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Nie zapominamy o mniejszych zadaniach, takich jak drogi lokalne, z których mieszkańcy regionów przygranicznych korzystają na co dzień. Przed nami dużo pracy, jednak podjęte działania wskazują na dobrą wolę leżącą po obu stronach granicy oraz stopniowe nadrabianie zaległości historycznych powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Rewizja przepisów Pakietu Mobilności I

Unijne przepisy Pakietu Mobilności, regulujące międzynarodowy transport drogowy, zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w lipcu 2020 r. Rząd RP, działając w obronie interesów podmiotów świadczących usługi w transporcie drogowym na jednolitym rynku UE, na wniosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka zdecydował o zaskarżeniu niektórych przepisów Pakietu Mobilności do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Skargi na przepisy Pakietu Mobilności złożyło 7 państw (Bułgaria, Cypr, Litwa, Malta, Polska, Rumunia, Węgry), a dzięki aktywności Ministra Andrzeja Adamczyka do skarg złożonych m.in. przez Polskę dołączyły także Łotwa i Estonia.

Nie zaprzestajemy działań mających na celu osiągnięcie brakującej obecnie spójności przepisów Pakietu Mobilności z Europejskim Zielonym Ładem. W tej kwestii niezaprzeczalnie musimy mówić jednym głosem i aktywnie działać na rzecz rewizji tych przepisów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Koordynacja działań w procesie rewizji sieci TEN-T

Polska podejmuje konsekwentne działania na rzecz włączenia priorytetowych elementów infrastruktury transportowej do sieci TEN-T. W 2019 r. przekazano Komisji Europejskiej wniosek państw, przez które biegnie Via Carpatia, z poparciem dla zakwalifikowania całego szlaku w sieci bazowej TEN-T podczas kolejnej rewizji tej sieci. Minister Adamczyk przedstawił stronie litewskiej wspólne stanowisko krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w tej sprawie. Ministrowie uzgodnili kontynuowanie działań na forum UE na rzecz włączenia priorytetowych elementów infrastruktury do sieci TEN-T.

Chciałbym zaznaczyć, że wszystkim krajom, przez które przebiega Via Carpatia, zależy na włączeniu całego korytarza do sieci bazowej. W tej sprawie powinniśmy tworzyć jeden front – powiedział minister Andrzej Adamczyk.
Poprzednie polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe z udziałem ministra A. Adamczyka odbyły się 17 września 2020 r. w Wilnie.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels