Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

Płaca minimalna w Niemczech

Utworzona: 2021-08-28


Od 2015 roku, polscy przedsiębiorcy wysyłający swoich pracowników do pracy u naszych zachodnich sąsiadów zobowiązani są zapłaty wynagrodzenia w wysokości ustalonej tam płacy minimalnej. Dotyczy to także branży transportowej.

Czym jest MILOG? Płaca minimalna Niemcy

1 stycznia 2015 r. w życie weszła niemiecka ustawa o płacy minimalnej (Gesetz zur Regelung eines allgemeinen Mindestlohns; MILOG). Osoby pracujące na terenie Niemiec mają prawo do otrzymywania od swojego pracodawcy wynagrodzenia w wysokości co najmniej płacy minimalnej. Na dzień 1 stycznia 2021 r. jest to 9,50 euro.

Ustawa od początku wzbudzała duże zainteresowanie, ponieważ znalazł się w niej zapis, zobowiązujący do stosowania tych samych zasad również pracodawców innych państw, którzy planują delegować swoich pracowników do pracy w Niemczech. Ich wynagrodzenie nie może być zatem niższe niż minimalna stawka, jaka obowiązuje w tym państwie.

Zasady w branży transportowej

Kierowcy delegowani do pracy na terenie Niemiec podlegają zgłoszeniu, którego powinien dokonać ich pracodawca. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, ponieważ nie każda „obecność” pracownika w tym kraju oznacza, że podlega on pod przepisy ustawy o niemieckiej płacy minimalnej.

MILOG obowiązuje tych kierowców, którzy wykonują w Niemczech operacje transportowe, tj.:
    ✅ przewozy kabotażowe oraz
    ✅ wszystkie inne przewozy zarobkowe, w tym przewozy międzynarodowe – jeśli załadunek lub rozładunek odbywa się na terenie tego państwa.
Jeśli natomiast ich trasa tylko przebiega przez Niemcy, jednak kierowca nie podejmuje tam żadnych czynności (tranzyt), pracodawca nie musi zgłaszać takiego przejazdu niemieckim organom. Obowiązek ten nie spoczywa również na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy wykonują przewóz własnym pojazdem, tzn. są właścicielami prowadzonego środka transportu.

Obowiązek zgłoszenia kierowców do MILOG oraz rozliczania płacy minimalnej dotyczy zarówno pracodawców, którzy prowadzą firmę zajmującą się przewozem towarów, jak i osób.

Obowiązki pracodawcy

MILOG nakłada obowiązki na tych pracodawców, którzy wysyłają do tymczasowej pracy na terytorium Niemiec pracowników zatrudnionych w Polsce. Tacy pracownicy są uznawani za pracowników delegowanych. Głównym obowiązkiem każdego pracodawcy jest oczywiście dokonanie zgłoszenia. Może on w dostępnym formularzu zawrzeć wszystkie operacje transportowe, które będą realizowane w terminie 6 miesięcy.

Obowiązkiem pracodawcy jest ponadto prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców oraz terminowe wypłacenie pracownikom należnego wynagrodzenia w wysokości co najmniej równej niemieckiej płacy minimalnej. Do ewidencjowania czasu pracy kierowców zastosowanie znajdą przepisy krajowe – ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.

Pracodawca musi rejestrować początek i koniec operacji transportowej oraz dzienny czas pracy kierowcy – przed upływem 7 dni po wykonaniu pracy. Przepisy MILOG nakładają na niego również obowiązek przechowywania takiej dokumentacji przez co najmniej dwa lata.

Dokumenty MILOG – jakie dokumenty musi posiadać przy sobie kierowca?

Podstawowe dokumenty, które powinien posiadać przy sobie kierowca delegowany do pracy w Niemczech to dokument tożsamości, prawo jazdy oraz dokumentacja pojazdu (m.in. OC, dowód rejestracyjny). Co jednak ważne, nie ma on obowiązku przewożenia kopii umowy o pracę, dokumentów potwierdzających wypłatę wynagrodzenia, czy formularza informacyjnego.

Pozostałe informacje na temat płacy minimalnej w Niemczech, w tym zgłaszania kierowców, terminów wypłaty i zasady wyliczania znajdziecie w materiale eksperckim, przygotowanym przez Kancelarię Transportową Legaltrans - Zgłoszenie kierowców do MILOG? – jak go dokonać?

Autor: Kancelaria Transportowa Legaltrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels