Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Rozliczasz kierowców?
Utworzona: 2021-04-20

Pobierz poradnik, który odpowiada na najczęściej zadawane pytania przez osoby rozliczające kierowców – w tym może i Twoje.

REKLAMA
Transport należy do tych branż, które potrafią wprowadzić w konsternację nawet najbardziej doświadczonych. Mnogość przepisów, częste zmiany i liczne interpretacje nie są sprzymierzeńcem w codziennej pracy. Dlatego tak często szukamy pomocy w artykułach, poradach i ebookach.

Fora internetowe, social media, portale, prasa branżowa. To z tych miejsc czerpiemy wiedzę. Czy słusznie? Oczywiście, że tak! Jednak do zastanowienia pozostaje jedna kwestia – ich wiarygodność. Niestety internet wręcz pęka w szwach od błędnych interpretacji. Pobierz poradnik stworzony przez ekspertów od rozliczania czasu pracy kierowców, którzy budują doświadczenie nieprzerwanie od 18 lat!

Rozliczanie ewidencji: grzechy główne

Nadgodziny, płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej, wyliczanie diet oraz noclegów. To właśnie te elementy spędzają sen z powiek osobom rozliczającym. Jednak wiele błędów pojawia się już na samym początku krętej drogi rozliczania.

Najwięcej błędnych interpretacji, a co za tym idzie, nieprawidłowości w końcowych wyliczeniach, wywołuje temat doby. Praca kierowcy odbiega znacząco od tego, do czego przyzwyczaił nas wszechobecny system pracy „na etacie”. Grzech główny? Kilka dób w jednej dobie. Brzmi absurdalnie? Dla jednych tak, dla innych wydaje się to być normalne, a jeszcze inni nawet nie mają świadomości, że takie właśnie błędy są akceptowalne przez ich programy do ewidencji czasu pracy przekonuje Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.
Kolejnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę to wybór odpowiedniego systemu pracy. Wyróżniamy ich 5, a każdy z nich może być tak samo dobry, jak i zły – w zależności od charakterystyki pracy w danym przedsiębiorstwie. Jakie tu pojawiają się błędy?

W przypadku, gdy nie zwracamy uwagi na dobór odpowiedniego systemu pracy, narażamy się na nieuzasadnione nadgodziny. Ogólne zapisy w regulaminie, że „pracodawca może wprowadzić różne systemy pracy”, nie jest skutecznym określeniem stosowanego systemu. A jeśli suma pracy w danej dobie przekroczy 8 godzin, czyli np. 8:30 lub 10:00, mamy już do czynienia z pracą w nadgodzinach przestrzega ekspert.
Czy to wszystkie grzechy, na jakie pozwalamy sobie podczas ewidencji? Niestety nie. Dlatego warto sięgać po wiedzę regularnie.

Poradnik rozliczającego – pobierz ebooka za darmo

Rozliczanie czasu pracy kierowcy dotyczy każdej firmy transportowej. Niezależnie od tego, czy w Twoim przedsiębiorstwie wykonuje się to samodzielnie, za pomocą programu do ewidencji, czy też odbywa się to w oparciu o biuro rozliczeniowe, warto jest weryfikować pewne elementy.

Czego dowiesz się z poradnika?
• Zakres rozliczania kierowców w zależności od formy zatrudnienia
• Składniki wynagrodzenia przysługujące kierowcy zatrudnionemu na umowie o pracę
• Podstawowe definicje z ustawy
• Jakie aktywności kierowcy zawodowego zaliczają się do jego pracy
• Czy przerwa śniadaniowa, przysługująca pracownikowi etatowemu zalicza się do czasu pracy kierowcy?
• Pojęcie doby w transporcie
• Czym jest praca w godzinach nadliczbowych
• 5 systemów czasu pracy
• Na czym polega indywidualny rozkład czasu pracy

Poradnik rozliczania czasu pracy kierowców to kompendium wiedzy o ewidencji, z którym powinien zapoznać się każdy, kto pracuje w branży transportowej. Publikacja zawiera zarówno podstawowe, jak i zaawansowane mechanizmy rozliczania przydatne nawet na stanowiskach zarządczych.

Pobierz darmowy poradnik

Źródło: Kancelaria Transportowa ITD-PIP
Do ulubionych Kancelaria transportowa ITD-PIP
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
TN-MOTO Tomasz Jurkowski


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels