REKLAMA

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ubezpieczenie AC - jak wybrać autocasco z głową?
Utworzona: 2020-06-23

Zastanów się przez chwilę: chciałbyś otrzymać zwrot pieniędzy za naprawę szkody samochodu spowodowanej przez osoby trzecie w wyniku wypadku lub działań zjawisk atmosferycznych? Albo dostać równowartość skradzionego pojazdu? Takie wsparcie to na pewno ogromne ułatwienie w wielu niespodziewanych sytuacjach. Abyś mógł je uzyskać, niezbędne jest odpowiednie ubezpieczenie AC. Dowiedz się więcej!

AC, czyli autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, które rozszerza zakres ochrony samochodu. Standardowa i obowiązkowa polisa OC zabezpiecza kierowcę przed poniesieniem dodatkowych kosztów na rzecz poszkodowanych, jeśli jest on sprawcą wypadku lub kolizji. Z kolei AC zostało stworzone po to, aby zrekompensować właścicielowi pojazdu poniesione koszty naprawy lub kradzieży własnego auta. Jednak oferty przygotowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo się różnią. Sprawdź, jak mądrze wybrać najlepsze AC dla Ciebie.

Auto casco – na czym polega?

Ubezpieczenie AC nie jest popularnym rozwiązaniem. Decyduje się na niego około ⅓ Polaków. Najczęściej ich decyzja o niewykupieniu tej polisy podyktowana jest zbyt dużą składką, która przekracza możliwości finansowe kierowcy. Jednak zdarza się, że właściciele pojazdów nie zdają sobie sprawy, ile pieniędzy tracą, kiedy nie mają wykupionego AC.
Ubezpieczenie może pokryć koszty związane ze szkodami, które powstały w wyniku:
 • wypadku lub kolizji drogowej samochodu z innym pojazdem, osobą trzecią, a także zwierzętami lub przedmiotami, które nie znajdowały się w środku auta,
 • kradzieży lub jej próby całego samochodu lub podzespołów,
 • działań przyrody, czyli powodzie, huragany, obsunięcia ziemi, trzęsienia ziemi itp.,
 • wybuchu lub pożaru,
 • działań innych osób lub zwierząt.
Zakres ochrony AC jest bardzo szeroki. Daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że nie musisz już martwić się o pieniądze na naprawę pojazdu, zakup części lub kupno nowego samochodu.

Atrakcyjne AC w zasięgu ręki

Na pewno nie raz słyszałeś o horrendalnie wysokich składkach za ubezpieczenie AC. Te informacje powielają często osoby, które nie zadały sobie trudu zapoznania z OWU i nie szukały tańszych opcji.
Wysokość polisy zależy od indywidualnej oceny klienta oraz pojazdu, a przede wszystkim od zakresu wybranych usług. Porównywanie ofert z innymi klientami towarzystw ubezpieczeniowych, którzy wykupili AC, jest bezcelowe i niemiarodajne, ponieważ sytuacja w jakiej oboje się znajdujecie, może być bardzo różna.
Najlepszym sposobem na to, żeby przekonać się o tym, jak dużo musisz zapłacić za ubezpieczenie AC, jest skorzystanie z kalkulatorów ubezpieczeń np. na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac. Do uzyskania spersonalizowanej oferty ubezpieczycieli niezbędne będą:
 • Twoje dane osobowe, czyli wiek, doświadczenie jako kierowca, miejsce zamieszkania, stan cywilny, a także wykonywany zawód,
 • parametry techniczne samochodu, w tym pojemność silnika, stan licznika przejechanych kilometrów, data pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce,
 • sposób użytkowania pojazdu, czyli planowaną liczbę przejechanych kilometrów, miejsce parkowania, a także cel podróżowania.

Po zapoznaniu się z przedstawionymi propozycjami pozostaje Ci tylko wybrać tę najlepszą, dobrać właściwy zakres usług i zasady wypłacania świadczeń i kupić usługę przez Internet.

Jak wybrać dobre AC?

Przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie autocasco należy dokładnie zapoznać się z przedstawionymi Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli tzw. OWU. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat:
 • sum gwarancyjnych i ubezpieczenia,
 • państw, w których obowiązuje ochrona,
 • sposobu i miejsca naprawy (w tym także użytych części), a także metodzie rozliczenia,
 • wysokości wkładu własnego – jeśli w OWU jest taki zapis, Ty musisz wyłożyć część pieniędzy na pokrycie szkody, a towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci pozostałą kwotę,
 • dodatkowych opcji, takich jak ubezpieczenie NNW lub Assistance,
 • ubezpieczenia szyb i bagażu.

Aby ubezpieczenie AC było zadowalające, zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami, stwórz zestawienia i wybierz wariant, który spełnia Twoje oczekiwania. Nie obcinaj nadmiernie wydatków na polisę – w momencie wypadku będziesz żałować swojej decyzji. Podejmij decyzję po dokładnej analizie, dzięki temu będziesz mógł spokojnie podróżować.
Do ulubionych

Fotografie


Photo by Josh Hild from Pexels