Po europejskich działaniach ratunkowych dla Portugalii i późniejszej interwencji Trójki wspólnotowej w decyzje gospodarcze portugalskiego rządu, w związku z kryzysem w roku 2008, pod koniec 2010 roku na wielu portugalskich autostradach i drogach dwujezdniowych wprowadzono opłaty za przejazdy, które obowiązywały wszystkie kategorie pojazdów poruszających się po tych drogach. Opłaty były pobierane wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą bramek zainstalowanych wzdłuż sieci drogowej.
Jak wskazuje hiszpańska organizacja branżowa FENADISMER, rząd Portugalii podjął decyzję o zniesieniu opłat za przejazd na wszystkich odcinkach autostrad krajowych i na drogach, dla których nie istnieją bezpieczne trasy alternatywne. Decyzja została zatwierdzona przez parlament Portugalii pod koniec czerwca ubiegłego roku.
W związku z tym od stycznia z opłat zostały zwolnione następujące drogi:
🚩 A4 (Transmontana i Túnel do Marão),
🚩 A13 i A13-1 (Pinhal Interior),
🚩 A22 (Algarve),
🚩 A23 (Beira Interior),
🚩 A24 (Interior Norte),
🚩 A25 (Beiras Litoral e Alta)
🚩 A28 (Miño, na odcinkach Esposende-Antas i Neiva-Darque).
Opłaty zostaną utrzymane wyłącznie w rejonie Porto, w szczególności na drogach A28 (odcinek Esposende-Porto), A41, A42 i A29.
FENADISMER z zadowoleniem przyjęło tę inicjatywę, bardzo podobną do tej, którą rząd Hiszpanii wdrożył w ostatnich latach i która umożliwiła „uwolnienie” znacznej części ponad 3300 km autostrad, które podlegały opłatom w 2018 r., w tym: między innymi AP-1 między Burgos-Armiñón, AP-4 między Sewillą a Kadyksem, AP-2 między Saragossą a Morzem Śródziemnym, a także AP-7 między Alicante a granicą francuską.
Zniesienie opłat drogowych przynosi niewątpliwe korzyści w postaci poprawy bezpieczeństwa drogowego i zmniejszenia korków w sieci dróg krajowych, ponieważ umożliwia lepsze rozłożenie ruchu prywatnego i komercyjnego w całej sieci dróg krajowych i autostrad, a kierowcy mają możliwość wyboru trasy nie tylko kierując się wyłącznie kryterium ekonomicznym, ale także długością trasy lub położeniem miejsca docelowego. Dzięki temu po zniesieniu opłat za przejazd można zaobserwować znaczące przeniesienie ruchu pojazdów prywatnych poruszających się dotychczas po drogach krajowych na autostrady zwolnione z opłat, które mają lepszy układ i dopuszczalną prędkość maksymalną, co umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie dróg krajowych przez pojazdy ciężarowe, zauważa organizacja branżowa FENADISMER.
Źródło: FENADISMER
Utworzona: 2025-01-12