Kampania „Prowadzę – jestem trzeźwy” prowadzona jest w ramach programu edukacyjnego „Trzeźwość”, który został zainicjowany w 1999 roku. Hasło „Prowadzę – jestem trzeźwy” po raz pierwszy użyte zostało w 2006 roku. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości o skutkach jazdy pod wpływem alkoholu oraz budowanie odpowiedzialności wśród kierowców.
W ramach kampanii w mediach społecznościowych, telewizji i radiu pojawiają się spoty promujące odpowiedzialność i bezpieczeństwo na drogach. W całym kraju odbywają się warsztaty oraz spotkania z ekspertami, którzy dzielą się wiedzą na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i wpływu alkoholu na zdolność prowadzenia pojazdów. Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na obszary o podwyższonym ryzyku wypadków oraz na okresy wzmożonego ruchu drogowego, takie jak święta czy weekendy. Powinno to zniechęcić wszystkich amatorów jazdy na podwójnym gazie do wsiadania za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu.
Kampania społeczna „Prowadzę jestem trzeźwy – dołącz do mnie” jest prowadzona przez Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka we współpracy z Województwem Śląskim oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a partnerem merytorycznym projektu jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Kampania została dofinansowana z budżetu Województwa Śląskiego w ramach realizacji Programu przeciwdziałania uzależnieniom w województwie śląskim na lata 2021-2030 będącego integralną częścią Strategii Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2020-2030.
Pamiętajmy!
Każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Funkcjonariusze apelują też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących! Zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dotyczy także użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za jazdę w stanie nietrzeźwości narażamy się na mandat w wysokości 2500 zł, a w stanie po użyciu alkoholu 1000 zł.
Źródło: policja
Utworzona: 2024-11-05