Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Jedni patrzą z nadzieją, drudzy z niepokojem. Nastroje wśród przedsiębiorców podzielone

Utworzona: 2024-08-26


Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, sierpniowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) jest nieco wyższy niż z poprzedniego miesiąca, ale nadal wśród przedsiębiorców przeważają nastroje negatywne. Pozytywne nastroje widać w dużych i średnich firmach, w przeciwieństwie do rosnącego pesymizmu mikrofirm i małych przedsiębiorstw.

Wzrost zatrudnienia pomimo rosnących kosztów pracy

W sierpniowym odczycie MIK, podobnie jak w ostatnich dwóch miesiącach, wartości trzech z siedmiu komponentów znajdują się powyżej poziomu neutralnego – są to zatrudnienie, wynagrodzenie oraz płynność finansowa. Wśród nich jedynie wartość dla zatrudnienia zanotowała wzrost (104,7 pkt., wzrost o 3,6 pkt. m/m). Spadły wartości wskaźników wynagrodzenia (113,9 pkt., spadek o 3,1 pkt. m/m) oraz płynności finansowej (114,7 pkt., spadek o 7,0 pkt. m/m).

Pozostałe komponenty MIK wzrosły, ale wciąż znajdują się poniżej wartości neutralnej: wartość sprzedaży (92,8 pkt., wzrost o 6,0 pkt. m/m), nowe zamówienia (90,0 pkt., wzrost o 4,0 pkt. m/m), inwestycje (73,0 pkt., wzrost o 4,4 pkt.), moce produkcyjne (98,4 pkt., wzrost o 2,4 pkt.).



Sierpniowy odczyt MIK jest nieco wyższy niż odczyt z lipca, ale nadal wśród przedsiębiorców przeważają nastroje negatywne. Pozytywne nastroje widać w dużych i średnich firmach, w przeciwieństwie do rosnącego pesymizmu mikrofirm i małych przedsiębiorstw. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, jedynie trzy komponenty zostały ocenione pozytywnie: zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa. Jednak w przypadku wynagrodzeń i płynności finansowej nastąpił lekki spadek wartości wskaźników. W przypadku płynności – to już drugi miesiąc ze spadkiem. Z kolei ocena komponentu zatrudnienie jest wyższa m/m, co oznacza, że utrzymująca się nieco słabsza kondycja finansowa przedsiębiorstw nie wpływa negatywnie na poziom zatrudnienia. To ważne, gdyż koszty pracownicze są najbardziej uciążliwą barierą prowadzenia biznesu. Nieznacznie poprawiły się oceny komponentów: wartość sprzedaży i nowe zamówienia, co zapewne wiąże się z wakacyjnym wzrostem konsumpcji, jednak nadal obydwa indeksy nie pokonały poziomu neutralnego. Wskaźnik inwestycje w aktywa materialne i niematerialne nadal pozostaje na niskim poziomie (dużo poniżej neutralnego), ale warto odnotować jego wzrost m/m. Zwłaszcza, że mamy już drugi miesiąc z rzędu ze wzrostem tego wskaźnika komentuje dr Katarzyna Zybertowicz z Zespołu Foresightu Gospodarczego PIE.

Pozytywne nastroje kolejny miesiąc jedynie w dużych i średnich firmach

W sierpniu wśród dużych i średnich przedsiębiorców ponownie przeważają pozytywne nastroje – odpowiednio 113,8 pkt., wzrost o 9,9 pkt. m/m oraz 107,8 pkt., wzrost o 6,8 pkt. m/m. Mikro i małe przedsiębiorstwa natomiast kolejny miesiąc odnotowały spadek nastrojów. Wskaźnik MIK w mikroprzedsiębiorstwach wyniósł 87,4 pkt. (spadek o 4,3 pkt. m/m, najmniej w 2024 r.), a w małych firmach 95,7 pkt. (spadek o 1,7 pkt. m/m).



Koszty pracownicze w dalszym ciągu największą barierą w działalności firm

W sierpniu, tak jak w ostatnich miesiącach, główną barierą silnie utrudniającą działalność firmom nadal były koszty pracownicze (72 proc., wzrost o 2 pkt. proc. m/m). Na drugim miejscu pojawiła się niepewność sytuacji gospodarczej (62 proc., wzrost o 5 pkt. proc. m/m), a dopiero na trzecim miejscu rosnące ceny energii (58 proc., spadek o 2 pkt. proc m/m). W stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się udział firm skarżących się na niedostępność pracowników (51 proc., wzrost o 3 pkt. proc. m/m) oraz zatory płatnicze (45 proc. wzrost o 1 pkt. proc. m/m). Zmniejszyły się nieznacznie wskazania na koszty finansowania (30 proc., spadek o 2 pkt. proc. m/m) oraz niedostępność produktów (17 proc., spadek o 3 pkt. proc. m/m).



Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels