Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Polska nie jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy

Utworzona: 2024-05-17


Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej w ostatnich dniach zapowiedziało rozpoczęcie prac nad ustawą dotyczącą zmian w kodeksie pracy, która jeszcze w tej kadencji sejmu ma wejść w życie. Warianty analizowane to czterodniowy tydzień pracy lub siedmiogodzinny dzień pracy.

Przedsiębiorcy mają poważne zastrzeżenia, co do trybu konsultacji tak rewolucyjnych dla gospodarki pomysłów. Nie odżegnujemy się od tezy, że zmiany są konieczne. Przede wszystkim konieczny jest tutaj dialog z przedsiębiorcami. Nie chcemy powrotu do znanych nam, niezbyt pozytywnych zwyczajów, że najpierw mówi się, że zmiana będzie, a potem dopiero deklaruje ewentualne konsultacje mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Czterodniowy tydzień pracy jest niemalże niemożliwy do wprowadzenia”

Deklaracje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatnich dniach mocno rozgrzewają opinię publiczną. Według deklaracji do końca 2027 roku jeden z wariantów ma wejść w życie: krótszy tydzień pracy lub krótszy dzień pracy.

Zmiany są naturalną koleją rzeczy. Tyle, że w tym temacie, podobnie jak w temacie płacy minimalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinno postawić na dialog z przedsiębiorcami. Powiedzielibyśmy wtedy, że przy obecnej sytuacji gospodarczej i przy wielu brakach kadrowych w niektórych dziedzinach gospodarki czterodniowy tydzień pracy jest niemalże niemożliwy do wprowadzenia. Wyobrażam sobie wprowadzenie krótszego dnia pracy. To jest rzecz do dyskusji. Takie zmiany muszą być zawsze dokładnie przeliczone. Mowa o kosztach przedsiębiorców, ale także logistyce pracy poszczególnych gałęzi gospodarki np. przemysłu, transportu czy handlu mówi Hanna Mojsiuk.
Póki co firmy, które ramowo wprowadzały czterodniowy tydzień pracy nie znajdowały wielu naśladowców. Wiele krajów europejskich testuje nowe rozwiązania na rynku pracy. Północna Izba Gospodarcza opowiada się za stopniowymi i uporządkowanymi zmianami.

Wiele opcji zmian w kodeksie pracy jest na stole. Przedsiębiorcy oczekują dialogu

Eksperci nie mają wątpliwości, że wszelkie zmiany powinny być poprzedzone kompleksowymi konsultacjami, a nie wprowadzane na „łapu-capu”.

Wszelkie zmiany należy skonsultować z przedsiębiorcami, ale warto także zapytać pracowników czy mają takie oczekiwania. Wyobrażam sobie wprowadzenie krótszego dnia pracy, ale może wówczas trzeba zweryfikować czy nie skasować obowiązkowej 15-minutowej przerwy w czasie dnia pracy. Słyszałem także o propozycji czterodniowego tygodnia pracy, ale w trybie zmianowym, czyli jedni pracują od poniedziałku do czwartku, a inni od czwartku do niedzieli. Czterodniowy tydzień pracy to hasło, które ładnie brzmi, ale organizacyjnie to wielkie wyzwanie mówi Kamil Zieliński, ekspert rynku pracy.
Swoje wątpliwości mają również inni eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jest wiele firm, które organizacyjnie i finansowo nie byłyby w stanie udźwignąć tych zmian. Będzie to prowadziło do poszukiwania przez przedsiębiorców nowych rozwiązań, w tym szerszej automatyzacji czy stosowania sztucznej inteligencji. Wszyscy jesteśmy zgodni, że mniejsza ilość pracy jest znakiem czasu. Mam jednak wątpliwości, co do czasu wprowadzania tych zmian. Od 2020 roku niepewność gospodarcza stale towarzyszy przedsiębiorcom. Nowe regulacje w trudnych czasach to nie jest dobry pomysł mówi mecenas Marek Jarosiewicz, ekspert gospodarczy, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.


Co ciekawe, podczas gdy rządy niektórych krajów, w tym polski rozważają wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, nasi zachodni sąsiedzi myślą nad ulgami podatkowymi i reformie opieki społecznej, których celem jest zachęcenie pracowników do zwiększenia wymiaru godzin pracy, o czym przeczytacie na stronie businessinsider.com.pl: Niemcy będą zachęcać do dłuższej pracy. Rząd szykuje "plan wzrostu".

Źródło: Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Księgowy online


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels