Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Katalonia łamie standardy długości. Trójczłonowe zestawy na drogach

Utworzona: 2024-05-23


Hiszpańska organizacja UNO Logística z zadowoleniem przyjęła decyzję Katalońskiej Służby Ruchu, która od 1 maja 2024 r. dopuściła możliwość poruszania się pod drogach regionu zestawów transportowych składających się z ciągnika siodłowego i dwóch naczep. Tym samym Katalonia dołączyła do reszty kraju.

UNO Logística, hiszpańska organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa zajmujące się logistyką i transportem, które łącznie przewożą ładunki o masie 5 milionów ton rocznie i zatrudniają ponad milion pracowników, na swoim portalu zamieściła informację, że od 1 maja br. po drogach Katalonii mogą poruszać się trójczłonowe zestawy drogowe o długości 32 metrów i dmc 70 ton. Władze branżowej organizacji wyraziły jednocześnie podziękowania Óscarowi Puente, ministrowi transportu i zrównoważonej mobilności Hiszpanii oraz Generalnej Dyrekcji Ruchu za przyspieszenie możliwości wydawania zezwoleń na ruch zestawów transportowych składających się z ciągnika siodłowego i dwóch naczep. Decyzja ta, według słów Francisco Arandy, prezesa UNO Logística, "zwiększy konkurencyjność gospodarczą i środowiskową sektora". Oznacza to, że od 1 maja tego typu zespoły pojazdów mogą poruszać się w całości lub częściowo po katalońskiej sieci drogowej po wcześniejszem uzyskaniu specjalnego zezwolenia za pośrednictwem Katalońskiej Służby Ruchu.

UNO Logística przypomniała, że już w styczniu ubiegłego roku zwróciła się do resortu transportu, służby DGT i władz Katalonii z prośbą o dopuszczenie do ruchu zestawów złożonych z ciągnika i dwóch naczep na tym terytorium. W uzasadnieniu podano, że bark możliwości ich wykorzystania obniża konkurencyjność katalońskich firm. Jak wyjaśnił Francisco Aranda, brak odpowiedzi ze strony lokalnej administracj skłonił go do tego, aby ponowić wniosek podczas zgromadzenia, w którym uczestniczył minister Óscar Puente. "Dzięki jego wsparciu władze Katalonii opublikowały rozporządzenie, które umożliwia poruszanie się tymi pojazdami" – podkreślił Aranda.

Przypomnijmy. Pod koniec 2023 r. służba DGT zezwoliła na poruszanie się zestawów z dwoma naczepami na terenie Hiszpanii, jednak Katalonia posiadająca uprawnienia do ustalania własnych zasad na swoim terytorium, odmówiła wyrażenia na to zgody. Teraz już długie zestawy mogą przewozić ładunki po drogach regionu. Jednocześnie katalońska Służba Ruchu Drogowego przypomina, że zezwolenia wydane przez organ krajowy po 1 maja 2024 r. nie są ważne w przypadku katalońskiej sieci drogowej.

Źródło: UNO Logística
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels