Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Pierwszy model KAMAZ-a ma już 48 lat

Utworzona: 2024-02-24


Zakłady KAMAZ powstały w rekordowym czasie: budowę fabryki w Nabierieżnym Czełnym rozpoczęto 13 grudnia 1969 r., a już 16 lutego 1976 r. z głównej linii montażowej zjechała pierwsza ciężarówka KAMAZ-5320.

Ciężarówką o numerze seryjnym 0000001 kierował kierowca testowy Valery Peretolchin. W skład pierwszej załogi weszli także instalator Dmitry Zagrebelny oraz Rafis Sabirzyanov, pracownik przedsiębiorstwa budowlanego Kamgesenergostroy. Co ciekawe, ta historyczna ciężarówka przetrwała do dziś. Po opuszczenie fabryki pojazd trafił do odbiorcy i długo pracował w Baszkirii, a następnie został odkupiony przez producenta i odrestaurowany. Dziś jest jednym z eksponatów Muzeum KAMAZ. Model-5320 był produkowany do roku 2000. W ciągu 24 lat zmontowano ponad 393 tysiące tych ciężarówek.

Dziś firma znajduje się na nowym etapie rozwoju, trwa kompleksowa modernizacja produkcji, a gama modeli ciągle się poszerza. Obecnie z głównej linii montażowej producenta zjeżdżają ciężarówki piątej generacji, które radykalnie różnią się od swoich poprzedników. Topowym modelem nowej serii K5 jest KAMAZ-54901, ciągnik siodłowy segmentu premium. Model ten został wprowadzony na rynek w roku 2020 i w krótkim czasie zdobył zaufanie klientów działających w rosyjskim sektorze transportu towarowego. Wysoki popyt na ten model wynika z jego właściwości użytkowych. Ciężarówka wyposażona jest w nowy silnik KAMAZ-910.52-460 (Euro 5) o pojemności 13 litrów, mocy 482 KM i momencie obrotowym 2403 Nm. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwoliło wydłużyć okresy międzyobsługowe do 120 tys. km, a żywotność silnika do 1,5 mln km, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa o 10% w porównaniu do pojazdów poprzedniej generacji. Ciągnik jest również wyposażony w nową 12-biegową automatyczną skrzynię biegów, która charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, dużą wydajnością i zmniejszonym zużyciem paliwa. Na uwagę zasługuje także nowoczesna, przestronna kabina z płaską podłogą i dwiema kojami, która zapewnia kierowcy wyższy poziom komfortu pracy i odpoczynku. W kabinie zamontowany jest system multimedialny z ekranem dotykowym o przekątnej 15,6" z nawigacją, radiem, systemem nagłośnieniowym, odtwarzaczem muzyki i wideo online lub offline, oraz panelem ustawień parametrów pojazdu, sterowania ogrzewaniem kabiny.

Dzięki zmianie dostawców i producentów automatycznych skrzyń biegów, mostów napędowych, układów paliwowych i innych podzespołów, produkcja modelu KAMAZ-54901 nie jest już uzależniona od dostaw podzespołów z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję. Na koniec ubiegłego roku firma wyprodukowała ponad pięć tysięcy egzemplarzy, a w tym roku planuje wyprodukować 15 tysięcy różnych modeli generacji K5.

Źródło: KAMAZ
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels