Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Mistrzostwo w ruchu czyli Scania Super vs. narciarka biegowa
Utworzona: 2024-02-11

Czy ciężarówka i narciarz biegowy mają ze sobą coś wspólnego? Tak, i to o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać.

Na początku sezonu nowa ciężarówka Scania Super szwedzkiego zespołu narciarzy przełajowych Ski Team przyjechała do Gällivare w Szwecji, gdzie porównaną ją i Moa Ilara, wybitną narciarkę i członka drużyny narodowej, pod względem wydajności, wszechstronności, siły napędowej oraz aerodynamiki.

WYDAJNOŚĆ

Aby osiągnąć maksymalną wydajność narciarz musi w sposób idealny przejechać całą trasę. W przypadku Scanii Super, wydajność zapewnia użyta w niej technologia. Kiedy za kierownicą siedzi doskonały kierowca, może zmniejszyć zużycie paliwa o 8% w porównaniu do poprzednich generacji.

WSZECHSTRONNOŚĆ

Narciarze dostosowują technikę jazdy do terenu – chodzi o odpowiednią pracę kijków, szybsze tempo w czasie podjazdów pod wzniesienia, itp. Scania Super jest wyposażona w najlepszy silnik, jaki do tej pory udało nam się stworzyć. Sprawdza się on zarówno na krótkich trasach, jak i w czasie przewozu ciężkich ładunków na duże odległości.

SIŁA NAPĘDU

Narciarze używają różnych biegów podczas jazdy. Bieg 3 służy do szybkiego pokonywania odległości. Bieg 2 przydaje się w czasie podjazdów, a bieg 1 – w czasie bardzo stromych podjazdów, np. podczas jazdy slalomem pod górę. W Scanii Super biegi zmieniane są gładko i automatycznie w zależności od topografii drogi, co zapewnia kierowcy komfort i pełną kontrolę.

AERODYNAMIKA

Kiedy narciarz jedzie w dół, musi jak najbardziej zmniejszyć powierzchnię ciała, a tym samym opór powietrza, aby rozwinąć maksymalną prędkość. Także Scania Super została zaprojektowana w taki sposób, aby opór powietrza był jak najmniejszy. Retarder wykorzystuje siłę napędu do utrzymania stałej prędkości podczas jazdy w dół, aby zachować limity prędkości, które nie ograniczają narciarzy.
Źródło: Scania
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels